Standard&Poors i Fitch obniżają ratingi Wielkiej Brytanii

W wyniku czwartkowego referendum, Brexit choć jeszcze nie zatwierdzony, staje się faktem. Jeszcze w piątek, tuż po ogłoszeniu wyniku referendum, agencja Moody’s obniżyła perspektywę brytyjskiego ratingu kredytowego ze “stabilnej” do “negatywnej”, wczoraj wieczorem agencje ratingi dla Wielkiej Brytanii obniżyły agencje Standard&Poors oraz Fitch.

Agencja S&P obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Wielkiej Brytanii o dwa stopnie, z najwyższego możliwego poziomu AAA do AA. Fitch obniżył brytyjski rating z poziomu AA+ do AA.

“Brexit to wydarzenie przełomowe, które sprawi, że polityka Wielkiej Brytanii będzie mniej przewidywalna, stabilna i skuteczna” – napisano w oświadczeniu agencji S&P.

Pomimo iż ocena AA to wciąż silny ratingiem, S&P przez swoją decyzję wskazuje, że agencja ma mniejsze zaufanie co do zdolności spłaty zadłużenia przez Wielką Brytanię.

“Decyzja o wyjściu z Unii Europejskiej będzie się wiązać z negatywnym wpływem na brytyjską gospodarkę, finanse oraz ciągłość polityczną. W krótkim terminie pociągnie to za sobą nagłe spowolnienie wzrostu PKB, a firmy, będą wstrzymywać inwestycje” – oświadczyli analitycy Fitch.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych