Brexit? – Brytyjczycy głosują w sprawie pozostania lub opuszczenia Unii Europejskiej

Od samego rana w Wielkiej Brytanii trwa referendum, którego wynik zadecyduje o pozostaniu bądź opuszczeniu Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo. Prawo oddania głosu ma 46,5 miliona obywateli brytyjskich, irlandzkich i państw brytyjskiej Wspólnoty Narodów zamieszkałych na Wyspach. W głosowaniu nie mogą brać udziału obywatele innych państw Unii. Głosowanie potrwa do 22 (23:00 czasu polskiego).

Na potrzeby referendum unijnego utworzono ponad 41 tys. komisji wyborczych. Głosy będą liczone w 382 lokalnych ośrodkach, a następnie przewożone do 12 centrów regionalnych. Przez całą noc, w poszczególnych regionach ogłaszane będą cząstkowe wyniki, a ostateczny komunikat z podsumowaniem głosowania ma nastąpić w piątek rano w Manchesterze.

Ostatnie sondaże wskazują niewielką przewagę zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej 46,6% do 46,2% opowiadających się za opuszczeniem Unii. Tak minimalna różnica pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami członkostwa Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską, wskazuje na to, że nawet po pojawieniu się pierwszych, cząstkowych wyników nie będzie można określić jaką decyzję podjęli Brytyjczycy.

Co o głosowaniu mówią najbardziej zainteresowani?
“Jeśli chcemy podejmować decyzje dotyczące Europu musimy usiąść przy wspólnym stole” – powiedziała jedna z Brytyjek, opowiadająca się za pozostaniem w Unii. Z kolei przeciwnik integracji z Unia powiedział “Decyzje podejmowane w Brukseli są oddalone od zwykłych śmiertelników, my nie mamy na nie wpływu, taki stan rzeczy nie może się utrzymywać”. Premier Wielkiej Brytanii Davida Camerona powiedział “Głosujcie z pozostaniem w Unii by nasze dzieci i wnuki miały lepszą przyszłość”.

Na rynkach światowych spokojnie
Cały Świat, a w szczególności Europa z niepokojem czeka na wyniki. W oczekiwaniu na wynik referendum na azjatyckich giełdach, już zamkniętych, transakcje przebiegały w spokojnej, ostrożnej atmosferze wyczekiwania wyników. Zauważalną reakcją na głosowanie była niska płynność, gdyż większość inwestorów siedział z boku i oczekuje na wyniki.

Co dalej?
Plebiscyt brytyjski zadecyduje nie tylko o losach Wielkiej Brytanii ale i całej Europy.

– Będzie Brexit będzie chaos. W wypadku Podjęcia decyzji o opuszczeniu Unii, można spodziewać się osłabienia kursu funta o ok. 15%. Ale to byłby mały kamyk staczający się po stoku, a pociągający za sobą lawinę związaną z koniecznością renegocjacji umów handlowych, nie tylko pomiędzy Zjednoczonym Królestwem i pozostałymi członkami Unii lecz z całym światem, w tym najbardziej liczącymi się gospodarkami, USA i Chinami. Przed dużym problemem stanęli by obywatele Unii pracujący na terenie Wielkiej Brytanii jak i firmy brytyjskie posiadające swoje oddziały w państwach członkowskich…

Na wyjściu z Unii mocno może ucierpieć polska gospodarka i tu nie chodzi o kilkuprocentowy spadek wartości złotego. Można obawiać się efektu dwóch prędkości, tej szybszej i dynamicznej obejmującej strefę Euro oraz tę drugą z Polską na marginesie….

– Jeśli Wielka Brytania pozostanie, rynki się uspokoją, jednak wiele będzie zależało od dalszych rozmów i negocjacji państw członkowskich, gdyż referendum brytyjskie może pociągnąć za sobą próby opuszczenia UE przez inne Państwa.

Pozostaje uciąć te spekulacje, gdyż za niespełna 24 godziny wszystko będzie jasne.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych