Lubuskie – województwo godne inwestycji

Wielu ludziom województwo lubuskie kojarzy się głównie z pięknym terenem wypoczynkowym i ogromem lasów. Jest w tym oczywiście wiele prawdy, ale dziś chcielibyśmy przybliżyć  wam lubuskie z nieco innej, równie ciekawej strony. To o czym będziemy mówić to otwartość tego województwa na inwestycje. Tak się bowiem składa, że region ten oferuje wiele możliwości i rozliczne zachęty inwestycyjne, które warto rozważyć, szukając dla swojego przedsiębiorstwa nowej lokalizacji.

Doskonała infrastruktura transportowa

Zaczynamy od jednego z ważniejszych czynników wpływających na atrakcyjność danej lokalizacji pod  kątem inwestycji, czyli jej lokalizacji. Lubuskie leży na zachodzie Polski, tuż przy granicy z Niemcami, co sprawia, że mówimy tutaj o realnym sercu Europy. Takie umiejscowienie regionu daje inwestorom wiele możliwości rozwoju na rynek zagraniczny. Dobrze rozwinięta sieć dróg (A2, A18, S3)  i bezpośrednie połączenie lubuskiego z systemem europejskich autostrad to zdecydowanie duży atut dla przedsiębiorstw opierających się na transporcie.

Atrakcyjne strefy inwestycyjne

Sama infrastruktura transportowa to nie jedyny atut tej lokalizacji. Lubuskie udostępnia przedsiębiorcom trzy ogromne strefy inwestycyjne w okolicach Kostrzyna (K-SSSE), Wałbrzycha (WSSE) i Legnicy (LSSE). Są to Specjalne Strefy Ekonomiczne oferują inwestorom cały szereg przywilejów, od konkurencyjnych cen, przez darmową pomoc przy załatwianiu formalności, na zwolnieniu z podatku dochodowego CIT w wysokości nawet 55% wielkości poniesionych kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Oprócz Specjalnych Stref Ekonomicznych, inwestorzy decydujący się na województwo Lubuskie mogą także liczyć na dostęp do terenów tzw. Stref Aktywności Gospodarczej (SAG). Składa się na nie ponad 20 lokalizacji miejskich i gminnych, dobrze przygotowanych pod działalność gospodarczą. One również oferują konkurencyjną cenę gruntów i zwolnienie z podatku od nieruchomości.

Zachęcający rynek pracy

Dobrze prosperujące przedsiębiorstwo wymaga nie tylko rozwiniętej infrastruktury, ale również zaangażowanych pracowników. Lubuskie i pod tym względem prezentuje się nadwyraz zachęcająco. Z badania BAEL wynika bowiem, że z ponad miliona Lubuszczan, aż 444 tysiące to osoby aktywne zawodowo, a 361 tysięcy bierne. Zdecydowanie najliczniejszą grupą zawodową w tym regionie są robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy specjaliści (około 17,1 % ogółu). Oprócz nich w Lubuskim znajdziemy liczną grupę operatorów i monterów maszyn i urządzeń (15,6%).  Oczywiście pracownicy i fachowcy przemysłowi to nie wszystko, ale poszukiwania kadry biurowej również nie powinny stanowić wyzwania dla nowych inwestycji, gdyż ilość pracowników biurowych w regionie wynosi około 11,5%. Lubuskie to w dużej części przetwórstwo przemysłowe, co łatwo obrazuje fakt, iż poziom zatrudnienia w tym sektorze wynosi 30% wszystkich zatrudnionych.

 

Jak widać, Lubuskie to region niezwykle atrakcyjny. Połączenie tradycji i innowacji wsparte finansowaniu ze środków unijnych to okazja, którą trzeba wykorzystać!

 

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych