Jak obliczyć zysk z lokaty?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W miarę wzrostu oszczędności każdy zastanawia się jak je najlepiej ulokować, tak żeby były bezpieczne i jednocześnie przynosiły godziwe zyski. Jak je obliczyć?

Lokaty i konta oszczędnościowe – czy warto?

Każdy kto szuka jednocześnie bezpiecznych i w miarę zyskownych sposobów na ulokowanie oszczędności, prędzej czy później natrafi na lokaty i konta oszczędnościowe. Są to najbezpieczniejsze (obok oczywiście obligacji skarbowych) sposoby na ulokowanie swoich pieniędzy. Nawet u doświadczonych inwestorów depozyty bankowe (a takim są zarówno lokaty terminowe jak i konta oszczędnościowe) stanowią istotny element portfela. Kluczowy powód? Właśnie bezpieczeństwo zapewnianie z jednej strony przez stabilność sektora bankowego, a z drugiej strony wzmacniane przez gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Na jakie zyski można liczyć?

Oczywiście ze względu na bezpieczeństwo nie można liczyć na lokatach na kokosy. Jedną z najważniejszych zasad rządzących finansami (i nie tylko) jest zależność ryzyka i zwroty. Im większe ryzyko tym więcej można zarobić. I odwrotnie. Dlatego na lokatach lub kontach oszczędnościowych nie ma co liczyć na kolosalne zyski. Nie taka jest ich najważniejsza rola.

Nie mniej jednak, na dobrych lokatach można zarobić kilka procent w skali roku (obecnie można liczyć maksymalnie na 3-4% – przykładowe oferty można znaleźć na stronie www.wktorymbanku.pl). Co istotne, ważne jest porównanie oprocentowania nominalnego z inflacją. Przy niskiej inflacji, rzeczywisty zarobek na lokacie nawet przy pozornie niskim oprocentowaniu może być znacznie wyższy niż w czasach wysokiej inflacji. Jeszcze nie tak dawno temu, lokaty na 6% były dość liczne, ale przy 4% inflacji dawały stosunkowo niewielki zysk (chociaż oczywiści przynajmniej zachowana była wartość nabywcza oszczędności). Przykładowe 4% przy zerowej inflacji jest paradoksalnie lepsze.

To jak obliczyć zysk z lokaty?

Na szczęście obliczenie zysku z lokaty jest dość proste. W tym celu potrzebne są informacje na temat wartości nominalnej lokaty (zwanej też kapitałem początkowym), oprocentowanie w skali roku oraz czas trwania lokaty.

Najpierw oprocentowanie, podawane zwyczajowo w skali rocznej trzeba przeliczyć na czas trwania lokaty. W tym celu należy podzielić liczbę dni na jakie zostanie założona lokata, przez 365 (liczbę dni w roku), a następnie pomnożyć przez oprocentowanie nominalne. Następnie tak uzyskane oprocentowanie na okres lokaty należy pomnożyć przez wartość nominalną. W ten sposób można uzyskać zysk z lokaty brutto. Niestety trzeba go jeszcze pomniejszyć (zrobi to automatycznie bank) o wartość podatku. W tym celu trzeba pomnożyć zysk z lokaty brutto przez 0,81.

Jeśli nie masz ochoty samodzielnie liczyć zysku z lokaty, warto skorzystać z kalkulatorów dostępnych online – np. tutaj. Jeśli zależy Ci na obliczeniu zysku na koncie oszczędnościowym możesz zastosować ten sam kalkulator. Zamiast czasu trwania lokaty przyjmij po prostu czas przez jaki zamierzasz trzymać swoje środki na koncie.

 

 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych