Plastikowe banknoty już od września w Wielkiej Brytanii

Już niedługo Brytyjczycy przerwą ponad 100-letnią tradycję płatności papierowymi banknotami i będą mogli cieszyć się z pierwszego plastikowego banknotu. We wrześniu Bank of England wyemituje polimerowy banknot o nominale 5 funtów.

Nowa piątka ma być odporna na zniszczenia i zabrudzenia a specjaliści przekonują, że powinna bez problemu przetrwać kolejnych pięć lat. Dzięki temu narodowy bank Anglii zaoszczędzi w ciągu 10 lat nawet 100 milinów funtów.

Banknot ozdobi podobizna Winstona Churchilla i będzie on o piętnaście procent mniejszy od dotychczasowej piątki. Bank of England planuje wydanie w ciągu kilku najbliższych lat kolejnych plastikowych banknotów. Będą to prawdopodobnie nominały 10 i 20 funtowe. Na ich rewersie pojawią się podobizny pisarki Jane Austin oraz malarza J. M.W. Turnera.

Polimerowy banknot nie będzie pierwszym jaki pojawił się już na świecie. Pionierami byli Australijczycy ale już dziś w wielu krajach papierowe banknoty wypierane są przez te bardziej odporne plastiki. Oczywiście zanim pieniądze wejdą w obieg, Brytyjczyków czeka jeszcze dostosowanie bankomatów i innych urządzeń do nowej, pieniężnej rzeczywistości.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych