Nadchodzą zmiany w systemie ubezpieczeń zdrowotnych

Zdaniem Konstantego Radziwiłła, ministra zdrowia, obowiązujący w Polsce od 1999 r. system ubezpieczenia zdrowotnego jest przestarzały, co doprowadziło do sytuacji, w której 2,5 mln Polaków nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego. Zdaniem Ministra “obecna sytuacja, jest przejawem braku solidarności między nami (…). Jest również łamaniem konstytucji, która zapewnia każdemu prawo do opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych na równych zasadach”.

“W 2015 r. było ponad pół miliona osób, które zgłosiły się do systemu publicznej opieki zdrowotnej i dowiedziały się, że będą musiały zapłacić za opiekę zdrowotną, mimo że są Polakami mieszkającymi w Polsce (…). Jest np. duża armia osób pracująca na umowach cywilnoprawnych nie dlatego też, że wybrali taką formę zatrudnienia tylko najczęściej dlatego, że zostali do tego zmuszeni przez pracodawców. To chcemy zmienić. W tej sytuacji z uprawnienia ubezpieczeniowego będziemy przechodzić do uprawnienia obywatelskiego” – zadeklarował Konstanty Radziwiłł.

Minister zapowiedział, że jeszcze przed nadchodzącymi wakacjami będzie znany kształt założeń do ustawy, wówczas też zostanie poddany debacie publicznej. Stwierdził jednocześnie, że na dzień dzisiejszy nie jest jeszcze w stanie określić jak to będzie wyglądało w szczegółach, ale najprawdopodobniej finanse przeznaczone na ochronę zdrowia będą zbierane w zakładce budżetu nazywanej państwowym funduszem celowym, który będzie wydzielonym budżetem dla służby zdrowia.

W ocenie ministra, nowy system będzie mógł być wprowadzony w połowie przyszłego roku lub od 2018 roku. Z racji, że jest to operacja rozległa, systemowa i wymaga nie tylko czasu, lecz również namysłu i  debaty publicznej, najprawdopodobniej nie będzie możliwe wprowadzenie zmian od 1 stycznia 2017 r.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych