Polski Bank Komórek Macierzystych debiutuje na GPW

W piątek na warszawskim parkiecie zadebiutowały akcje spółki Polski Bank Komórek Macierzystych. Emitent jest 484. spółką notowaną na Głównym Rynku oraz 4. debiutantem na tym rynku w 2016 roku. Oferta publiczna objęła sprzedaż 1,2 mln akcji, po 47 zł za sztukę, co wycenia ją na 56,4 mln zł. Kapitalizacja spółki wynosi 222,6 mln zł.

“W zaledwie kilka lat udało nam się stworzyć międzynarodową grupę banków komórek macierzystych z krwi pępowinowej o nazwie FamiCord. W 2006 roku przyjęliśmy strategię ekspansji międzynarodowej, w ramach której rozpoczęliśmy rozmowy z bankami krwi pępowinowej w Europie. Efektem tych rozmów było zaangażowanie kapitałowe poza granicami Polski. FamiCord jest obecnie drugą co do wielkości grupą w Europie pod względem ilości przechowywanych porcji krwi” – powiedział Prezes Zarządu Polskiego Banku Komórek Macierzystych, Jakub Baran.

Działalność Grupy Kapitałowej Emitenta koncentruje się na pozyskiwaniu, przetwarzaniu (preparatyce) i przechowywaniu komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie osób fizycznych – rodziców spodziewających się dziecka (tzw. rodzinne bankowanie krwi pępowinowej lub bankowanie rodzinne). Spółka rozpoczęła działalność w 2002 roku, w odpowiedzi na rosnące na całym świecie zainteresowanie wykorzystaniem terapeutycznym komórek macierzystych. Utworzyła własne laboratorium na terenie Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

“Jest nam niezmiernie miło powitać na Głównym Rynku kolejną polską firmę. Jesteśmy dumni, że GPW jest giełdą pierwszego wyboru polskich spółek. Polski Bank Komórek Macierzystych to firma innowacyjna, dynamicznie rozwijająca się nie tylko na rodzimym rynku ale i w całej Europie. GPW intensywnie promuje małe i średnie firmy, które stanowią najsilniejszą reprezentację warszawskiej giełdy i są siłą napędową polskiej gospodarki” – powiedziała Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych, Małgorzata Zaleska.

Liczba wykonanych dotąd przeszczepień krwi pępowinowej przechowywanej przez Grupę Famicord wyniosła 20 przypadków, natomiast liczba pacjentów leczonych produktami terapii zaawansowanej przekracza obecnie 100 osób. Grupa przechowuje ponad 122.000 próbek komórek macierzystych lub tkanek.

Źródło: GPW

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych