Młodzi inwestorzy nagrodzeni

W XIV edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej współorganizowanej przez Fundację im. Lesława A. Pagi i Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie udział wzięło 7100 zespołów z ponad 18 tys. szkół ponadgimnazjalnych. Przez trzy miesiące uczniowie inwestowali wirtualne 20 tys. złotych na rynku akcji i kontraktów terminowych. Młodzi inwestorzy musieli poradzić sobie z niesprzyjającymi warunkami makroekonomicznymi.

W czasie trwania gry – od 9 listopada 2015 r. do 15 stycznia 2016 r. – WIG20 stracił 13 proc., a mWIG40 – 7 proc. Mimo to najlepszy zespół, „Kojoty” z VI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, powiększył wartość swojego portfela o rekordowe 203,82 proc., do sumy 60 765 zł. Wyniki pozostałych dwóch zespołów ukształtowały się na niższym poziomie. Wartość portfela „Słoneczek” z Technikum nr 12 w Częstochowie wzrosła o 120,56 proc., co zapewniło zespołowi drugie miejsce. Trzecia lokatę zdobyły „Giełdowe Mniszki” z III Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim, z wynikiem 117,34 proc.

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa to projekt edukacyjny składający się z gry inwestycyjnej i kursu e-learningowego. W projekcie uczestniczą liczące od dwóch do czterech osób zespoły uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dzięki kursowi typu e-learning uczniowie poznają zasady rządzące rynkiem kapitałowym, ale przede wszystkim uczą się inwestowania na giełdzie. Nowo zdobyte umiejętności mogą wykorzystać niemal od razu, przeprowadzając transakcje giełdowe w przygotowanej specjalnie na potrzeby konkursu grze inwestycyjnej. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zapewnia uczestnikom gry dostęp do notowań on-line oraz umożliwia dokonywanie symulowanych transakcji kupna i sprzedaży akcji i kontraktów terminowych na indeksy i waluty.

W gali konkursowej, która odbyła się 22 kwietnia w Sali Notowań GPW, udział wzięli: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Teresa Wargocka, wiceprezes GPW Grzegorz Zawada, prezes KDPW Iwona Sroka, dyrektor DM PKO BP Filip Paszke oraz członek Rady Fundacji PZU Michał Stępniewski. Uroczystość poprowadził redaktor naczelny „Parkietu” Andrzej Stec.

Źródło: GPW

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych