5 najgorszych metod na oszczędzanie pieniędzy

 

  Każdemu z nas potrzebną są pieniądze do normalnego funkcjonowania. Mimo tak oczywistej prawdy wiele osób z nas wydaje się nie zwracać na nią uwagi lub po prostu nie wiedzą jak to zrobić. W przeciwieństwie do poradników opowiadających o najlepszych sposobach inwestowania w tym spróbujemy się skupić na najgorszych metodach. Sprawdźmy, zatem czego unikać, chcąc zacząć skuteczne gromadzenie środków.

 

Jak wiadomo do każdego celu musimy dochodzić stopniami. Jednak często nasza wybujała wyobraźnia przedstawia nam cele niemożliwe do zrealizowania. Jednak są one niemożliwe jedynie przez to, że jako cel przybieramy sobie finalny etap przedsięwzięcia zamiast kolejny krok do jego osiągnięcia.

Zapamiętajmy, że problemem nie jest brak możliwości a jedynie chęć zbyt szybkiego zdobycia danego celu. Nieważne jak duży on jest musimy go podzielić na małe części a wtedy każdy krok będzie o wiele łatwiejszy i ostatecznie samo osiągnięcie celu nie będzie nam się wydawało tak odległe i nie możliwe. Dlatego też często okazać się może, że lokaty bankowe będą lepszym rozwiązaniem niż chociażby inwestycje na giełdzie.

 

Odkładanie pozostałych pieniędzy

   Zaczynamy oszczędzać pieniądze i pierwszym co przyjdzie nam na myśl będzie odkładanie takiej sumy pieniędzy jaka nam zostanie na koniec miesiąca – świetne rozwiązanie? Najgorsze z możliwych.

Takie postanowienie najprawdopodobniej skończy się nieregularnymi wpłatami na konto. Często również nie przewidujemy dodatkowych wydatków, nawet jeśli jesteśmy zamożni. Zawsze znajdzie się coś… Dlatego też o wiele mądrzejszym posunięciem jest odwrócenie kolejności i odkładać pieniądze na początku miesiąca. Najlepiej, stosując zlecenie stałe. Taka decyzja pozwoli nam uniknąć sytuacji, w której nie odłożymy pieniędzy na oszczędzanie lub zabraknie nam ich na bieżące potrzeby.

 

Oszczędnościowy efekt jo-jo

   Jest do powszechnie znane zjawisko polegające na sinusoidalnej efektywności pewnego przedsięwzięcia. W przypadku oszczędzania często ma ono miejsce na samym początku. W wielu przypadkach żeby wygenerować nadwyżki, z których będziemy mogli zacząć budować nasza rezerwę musimy zacząć od cięcia wydatków. Najlepiej jest zacząć od wydatków na rozrywkę, hobby lub wypoczynek. Jednak po paru miesiącach wstrzemięźliwości wracają stare nawyki. Trwałe efekty przynosi cięcie wydatków sztywnych jakimi może być obniżenie abonamentu telefonicznego lub zmniejszenie pakietu telewizyjnego. Te opcje nie wymagają naszej silnej woli co może się przełożyć na stałe nadwyżki, które od razu możemy przeznaczyć na rezerwy.

 

Skok na głęboką wodę

   Czym jest sens inwestowania? Oczywiście to zależy od indywidualnych preferencji, jednak każdy z pewnością będzie chciał wykorzystać swoje oszczędzone pieniądze wtedy kiedy zmusi go do tego los. Dlatego też nie pozbawiajmy się najważniejszej cechy oszczędzania jaką jest zabezpieczenie przed przypadkami losu.

Powinniśmy pamiętać, że rezerwy finansowe powinny tworzyć kilka warstw. Fundusz awaryjny musi być łatwo dostępny – priorytetem powinna być płynność. Dlatego zanim włożymy nasze pieniądze na lokatę długoterminową powinniśmy mieć chociażby konto oszczędnościowe, z którego możemy wyciągnąć pieniądze w każdej chwili bez ryzyka utraty, nawet 100% zgromadzonych odsetek.

 

Inwestuję, chociaż nie wiem w co

   O nasze pieniądze ubiegają się najróżniejsze instytucje finansowe. Każda z nich wydaje się być stworzona właśnie dla nas i być przystępną nawet dla dziecka. Niestety wszystko tak pięknie tylko wygląda z pozoru. Nie jest niczym nowym, że wiele osób oślepionych możliwością wygenerowania ogromnych zysków inwestuje w coś o czym nie mają pojęcia. Jest to poważny błąd w oszczędzaniu. Pamiętajmy, że banki, sprzedawcy, maklerzy mają swoje „targety sprzedażowe” i nie zawsze będą postępować z nami w 100% uczciwie. Oczywiście nie jest to regułą ale żeby ubezpieczyć się od takiej ewentualności powinniśmy inwestować jedynie w przedsięwzięcia, których znamy zasady funkcjonowania.

Więcej porad finansowych znajdziesz na oszczednoscionline.pl/ranking-lokat – serwis dla osób chcących świadomie oszczędzać

 

 

One Response to “5 najgorszych metod na oszczędzanie pieniędzy”

  1. Witam chciałem tylko powiedzieć, że strona bardzo długo wczytuje się.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych