Wpływ podniesienia stóp procentowych USA na gospodarkę

Janet Yellen, szefowa banku centralnego USA (Fed), stwierdziła w miniony piątek, że bank bierze pod uwagę podniesienie stóp procentowych ze względu na dobrą kondycję amerykańskiej gospodarki i bardzo solidne dane z rynku pracy. Choć Yellen nie podała kiedy Fed zdecyduje się na zmianę stóp, część analityków zapowiada, że może to nastąpić już na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na 20-21 września. Pojawiają się również głosy, że bank wstrzyma się z tą decyzją do grudnia.

Po siedmiu latach nadzwyczajnej polityki polegającej na utrzymywaniu ich na poziomie bliskim zera, celem wspierania uzdrowienia gospodarki po kryzysie finansowym, Fed zaczął podnosić stopy procentowe w grudniu ubiegłego roku.

Jaki skutki niesie ze sobą podniesienie stóp procentowych w USA?

Stopy procentowe decydują o koszcie pieniądza na rynku. Ich wysokość wpływa m.in. na to ile będzie wynosić rata zaciągniętego kredytu. Podniesienie stóp procentowych sprawi, że pożyczki będą droższe. Wysokość stóp procentowych wpływa na wysokość oprocentowania depozytów w bankach, a wraz z ich wzrostem lokaty bankowe dają większe zyski.

Wzrost stóp procentowych w USA będzie również miał wpływ na polska gospodarkę.

Wyższe stopy procentowe to dobra wiadomość dla polskich eksporterów natomiast zła dla importerów. Podwyższenie stóp przyczyni się do umocnienia dolara, w efekcie firmy sprzedające towar do Stanów Zjednoczonych zarobią więcej, z kolei importerzy zapłacą więcej za towary sprowadzane do kraju.

Podwyżka stóp procentowych w USA uszczupli kieszenie polskich kierowców, gdyż handel ropą naftową na światowych rynkach surowcowych rozliczany jest w dolarach, a ten wzmocni się wobec złotego.

Mokka

 

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych