Fiasko negocjacji w sprawie TTIP

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel, pełniący funkcję ministra gospodarki i technologii w rządzie Angeli Merkel, we wczorajszym wywiadzie dla telewizji ZDF stwierdził, że transatlantyckie partnerstwo handlowe i inwestycyjne (TTIP) pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki nie dojdzie do skutku.

Sigmar Gabriel poinformował, że w ciągu 14 spotkań negocjacyjnych obie strony doszły do konsensusu w zaledwie jednej na 27 poruszanych kwestii.

Negocjacje w sprawie TTIP nie miały charakteru jednomyślnych. Wielu czołowych europejskich polityków było zaniepokojonych możliwymi skutkami porozumienia. Uwagę zwracano również na niechęć Amerykanów do pójścia na kompromis i zaakceptowania zmian proponowanych przez władze Unijne.

Wicekanclerz powiedział, że “Negocjacje z USA nie powiodły się, ponieważ my, Europejczycy, nie chcemy ulec wobec amerykańskich żądań”, podsumowując jednocześnie wywiad stwierdzeniem, że umowa o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA) byłaby bardziej sprawiedliwym rozwiązaniem dla wszystkich stron.

Jaki charakter ma mieć TTIP?

Transatlantyckie partnerstwo handlowe i inwestycyjne, ma na celu doprowadzenie do stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie i przewiduje usunięcie barier regulacyjnych czy wzajemne uznawanie standardów w celu obniżenia kosztów dla eksporterów, importerów i inwestorów.

 

Mokka

 

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych