Moje pierwsze konto oszczędnościowe – czyli dziecko w świecie finansów

 

   Konto oszczędnościowe, zgodnie z polskim prawem, może już mieć trzynastolatek. Taka forma gromadzenia pieniędzy jest dobrym sposobem na wprowadzenie dziecka w świat finansów – uczy oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi.

 

 

Oszczędzanie, czyli czysty zysk

   Konto oszczędnościowe dla dziecka, pozwala zgromadzić pieniądze, które będzie można w przyszłości przeznaczyć na sfinansowanie nauki, wyjazdy czy też inne potrzeby dziecka. Im szybciej rodzice pomyślą o takim sposobie oszczędzania, tym większą kwotę będzie można uzbierać. Co ważne, pieniądze lokowane na koncie oszczędnościowym, będą przynosiły zyski już od samego początku. Niewątpliwym atutem takiej formy gromadzenia pieniędzy jest fakt, że można je wypłacić w każdej chwili, bez utraty odsetek, a wpłaty wcale nie muszą być regularne.

 

Charakterystyka kont oszczędnościowych

   Banki proponują swoim klientom zarówno osobne konta oszczędnościowe, jak i subkonta przy rachunkach osobistych rodziców. Większość proponowanych kont łączy możliwość wpłaty środków w wybranej wysokości i czasie, korzystne oprocentowanie gromadzonych pieniędzy, które w zależności od banku wynosi od 2 do 3 procent, bezpłatne otwarcie i prowadzenie konta oraz bezpłatne przelewy wewnętrzne. Ewentualne opłaty mogą pojawić się przy przelewach na konto w innym banku oraz przy drugich i kolejnych przelewach wewnętrznych.

 

Świat finansów dziecka

   Dziecko które nie ukończyło 13 lat może korzystać z konta oszczędnościowego w ograniczony sposób. Z pomocą rodziców będzie mogło wpłacać pieniądze oraz umieszczać je w wirtualnych skarbonkach. Po ukończeniu 13 roku życia pojawia się więcej możliwości. Dziecko może stać się posiadaczem konta, a za pomocą karty płatniczej może wypłacać zgromadzone na nim środki. Może także płacić za zakupy w Internecie. Jednak do ukończenia 18 lat, rodzice mogą kontrolować swoją pociechę i nakładać określone limity.

Założenie konta oszczędnościowego dla dziecka, to inwestycja, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Na dodatek konto założyć można nie ruszając się z domu. Wystarczy tylko, porównać oprocentowanie kont oszczędnościowych, odwiedzić stronę internetową banku, i postępować zgodnie z instrukcjami.

 

 

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych