RRSO: najważniejszy wskaźnik przy wyborze pożyczki

   RRSO jest najważniejszym terminem dla pożyczkobiorcy, ponieważ to ono mówi jakie koszty poniesie w związku z wzięciem zobowiązania. Reklamy telewizyjne na okrągło mówią o oprocentowaniu nominalnym, jednak nie uwzględnia ono kosztów dodatkowych. Oto kilka faktów o RRSO, które przedstawia Ferratum Bank.

 

Oprocentowanie nominalne

   Aby dokładnie wyjaśnić czym jest RRSO, zaczniemy od oprocentowania nominalnego. Informuje ono pożyczkobiorcę o tym jak wysokie odsetki nałożone będą na kredyt lub pożyczkę. Wylicza się je w skali roku. Odsetki te są ściśle określone, aby instytucje finansowe nie narzucały zbyt wysokich stawek. Ich poziom nie może przekroczyć 4-krotności stopy lombardowej NBP.

 

RRSO

   Czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która określa całkowity koszt pożyczki. W niej zawierają się wszystkie zobowiązania, łącznie z oprocentowaniem nominalnym oraz inne koszty, takie jak:

  • prowizje
  • zabezpieczenia w postaci ubezpieczeń zarówno tych na życie jak i tych od ryzyka utraty pracy
  • opłaty manipulacyjne i przygotowawcze czyli np. ustanowienie hipoteki lub jej wykreślenie, opłata za złożenie wniosku, prowadzenie rachunku, dojazd do klienta, opłata weryfikacyjna.

Aby sprawdzić, jakie są rzeczywiste koszty pożyczki, którą chcemy zaciągnąć, należy porównać RRSO z oprocentowaniem nominalnym. Jeśli różnica stosunkowo niewielka, znaczy to, że firma pożyczkowa lub bank nie naliczył wielu opłat dodatkowych. Jeśli jest wysoka, lepiej zmienić firmę pożyczkową na inną. Anna Kozielczyk – CRM Coordinator w Ferratum Bank zwraca uwagę na to, że na oprocentowanie wpływa także okres kredytowania. – Im krótszy czas na spłatę pożyczki wybierzesz, tym mniejsze będzie oprocentowanie – radzi ekspertka.

Jeśli wybrałeś już swoją firmę pożyczkową i odpowiadają ci koszty oprocentowania nominalnego, jakie ci zaproponowano, to sprawdź dokładnie ile wyniesie RRSO. Może ono znacznie różnić się od kosztów pożyczki podanych ci przez firmę pożyczkową, a to ono określa ostateczną wielkość zobowiązania wobec kredytodawcy.

 

 

One Response to “RRSO: najważniejszy wskaźnik przy wyborze pożyczki”

  1. Marek pisze:

    a mi się wydaje, że czym dłuższy okres tym mniejsze RRSO. Dlatego wydłużając spłatę kredytów maleje ten wskaźnik. Czym jest bliższy oprocentowaniu nominalnemu tym znaczy, że nie ma dużej ilości kosztów dodatkowych.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych