Raty kredytów nadal rekordowo niskie – stopy procentowe bez zmian

Marta Ośko, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl:
Na dwudniowym posiedzeniu 4-5 marca 2014 roku Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała
o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Decyzja ta nie zaskoczyła analityków, którzy przewidują, że stopy zaczną wzrastać dopiero w drugiej połowie roku. Oznacza to, że od 5 marca 2014 roku stopa referencyjna wynosi 2,50 proc., stopa lombardowa 4,00 proc., depozytowa 1,00 proc., a stopa redyskonta weksli 2,75 proc. Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych od 8 miesięcy.
Od ostatniego spotkania RPP nie zmieniły się uwarunkowania dotyczące perspektyw inflacyjnych. Wskaźnik CPI nadal znajduje się na bardzo niskim poziomie. W lutym, tak samo jak w styczniu, było to 0,7 proc. (r/r), czyli prawie 1 pkt. proc. mniej, niż dolna granica celu inflacyjnego NBP.
Pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie nie wpłynie na sytuację kredytobiorców. W dalszym ciągu powinni oni płacić niskie raty kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotych. W przededniu decyzji WIBOR 3M wynosił 2,71 proc., co oznacza, że rata modelowego kredytu na 30 lat, na 300 tys. zł, zaciągniętego w styczniu 2009 r. z marżą 2,3 proc., wynosi obecnie 1641,66 zł. Po cyklu obniżek stóp posiadacz takiego zobowiązania płaci co miesiąc 390,42 zł mniej,
w porównaniu z październikiem 2012 roku.
Z drugiej strony banki ponownie nie dostały impulsu, by zwiększać oprocentowanie lokat. Osoby oszczędzające w bankach póki co nie powinny liczyć na szybki wzrost oprocentowania najlepszych depozytów. Za atrakcyjną lokatę półroczną należy uznać taką, która przewyższa poziom 3,50 proc. Taki depozyt pozwoli realnie zarobić ponad 2 proc.
TOP3 Lokat na 5 tys. złotych, okres oszczędzania 6 m-cy
Bank Nazwa oferty Oprocentowanie Realny zysk
FM Bank FM Lokata PRO 3,61% 2,21%
Plus Bank Lokata Internetowa 3,55% 2,16%
FM Bank FM Lokata Spinająca w PLN 3,51% 2,13%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

***
Comperia.pl S.A., założona w 2008 roku, była pierwszą w Polsce porównywaką produktów finansowych, twórcą tej kategorii w polskim Internecie. Obecnie należy do najczęściej odwiedzanych witryn internetowych w kraju. Według danych Google Analytics serwisy Grupy Comperia.pl poświęcone finansom osobistym odwiedza co miesiąc kilkaset tysięcy internautów. W skład Grupy Comperia, oprócz porównywarki finansowej Comperia.pl, wchodzi także serwis Banki.pl, portal poświęcony kredytom hipotecznym eHipoteka.com serwis motoryzacyjny Autoa.pl., portal Kontoteka.pl oraz ComperiaLead czyli rozbudowany program partnerski. Comperia.pl S.A. notowana jest na rynku New Connect.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych