PKO Bank Polski mecenasem kolekcji dzieł sztuki Braci Gierymskich

Bank patronuje wystawom wybitnych polskich artystów w Muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie. 20 marca br. Muzeum udostępni zwiedzającym galerię dzieł Aleksandra Gierymskiego w stolicy. Prace jego brata, Maksymiliana będzie można podziwiać w Krakowie od 25 kwietnia br.

W trakcie wystawy w Warszawie przedstawionych zostanie gros dostępnych dzieł artysty pochodzących w większości ze zbiorów Muzeum Narodowego, ale też innych muzeów i kolekcji prywatnych. W sumie zostanie zaprezentowanych około 120 obrazów i szkiców, około 70 rysunków, 110 drzeworytów wykonanych według rysunków Gierymskiego oraz fotografie. W trakcie wystawy w stolicy będzie można podziwiać najsłynniejsze dzieła artysty, takie jak: „Żydówka z pomarańczami”, „W altanie”, „Święto Trąbek” czy „Wieczór nad Sekwaną”.

Z kolei pokaz dorobku artystycznego drugiego z braci Gierymskich, Maksymiliana – jednego z najbardziej znanych polskich malarzy XIX wieku przypada w 140. rocznicę śmierci artysty. W trakcie ekspozycji zaprezentowane zostaną jego najbardziej znane dzieła, m.in.: „Adiutant sztabowy”, „Konna kawalkada w brzezince”, „Obóz Cyganów I” czy „Patrol powstańców”, pojawi się też prezentowany po raz pierwszy w Polsce obraz z kolekcji prywatnej „Wiosna w małym miasteczku”.

Wystawy prac Braci Gierymskich potrwają do 10 sierpnia br.

PKO Bank Polski od lat współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie angażując się w sponsorowanie projektów wystawienniczych. Pod koniec minionego roku swoim mecenatem objął Galerię Sztuki Średniowiecznej, najbogatszą kolekcję sztuki z tego okresu w Polsce. Wcześniej patronował wystawie poświęconej kulturze i sztuce w okresie panowania Jagiellonów – „Europa Jagiellonica 1386-1572”. W 2010 roku został mecenasem programu konserwacji obrazu „Bitwa pod Grunwaldem”. Wsparcie Banku przyczyniło się też do realizacji wielu ważnych projektów udostępnionych tysiącom zwiedzających, m.in. rysunków Rembrandta, twórczości malarskiej Andrzeja Wróblewskiego, Rafała Malczewskiego, prac wybitnego fotografika Jana Bułhaka czy sztuki polskiej okresu międzywojennego (“Wyprawa w dwudziestolecie 1918-1939”).

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych