MEBLE DLA WSPÓŁCZESNYCH NOMADÓW

Studenci to specyficzna grupa konsumencka – młodzi ludzie często zmieniają miejsce zamieszkania oraz nie posiadają jeszcze znacznych środków finansowych. NoMad jest próbą znalezienia odpowiedzi na problem dostosowania oferty sektora meblarskiego do ich potrzeb.
Problem umeblowania pokoi studenckich stał się tematem pracy dyplomowej Agaty Baron, obecnie już absolwentki ASP we Wrocławiu. Inspiracją dla takiego tematu były doświadczenia własne oraz jej znajomych związane z mieszkaniem w wynajmowanych mieszkaniach studenckich oraz częstymi przeprowadzkami. Efektem jej badań oraz pracy projektowej jest tani w produkcji system meblowy, który po zajmującym parę minut demontażu można przetransportować w kolejne miejsce na tylnym siedzeniu samochodu osobowego.

Typowy pokój studenta
Typowy student wynajmujący (lub współdzielący) pokój w mieszkaniu studenckim, przeprowadza się średnio 3 razy w trakcie trwania swojej nauki akademickiej. Przeciętna powierzchnia pokoju, w którym rezyduje student to 18,8 m2, przy czym połowa z nich (ok. 48,4% ) dzieli tę przestrzeń ze współlokatorem. W typowym pokoju żaka znajdziemy łóżko, biurko, krzesło, szafę bądź zamykane szafki, przy czym w większości przypadków (aż 87,5%) są to meble znajdujące się na stanie wynajmowanego lokum. Jak na ogół wygląda takie wyposażenie wnętrza wie dobrze każdy kto miał okazję być studentem wynajmującym kolejne pokoje. Maksymalnie zniszczone, nie pasujące do wnętrza i siebie nawzajem sprzęty, których pochodzenia wolimy się nie domyślać, to estetyczny i funkcjonalny koszmar. Nic dziwnego, że 80% ankietowanych studentów jest zainteresowanych tanimi i funkcjonalnymi meblami dostosowanymi do ich potrzeb.

Meble spersonalizowane
Konstrukcja wszystkich elementów systemu NoMad opiera się na powielonych modułach ze sklejki, które tworzą biurko, wieszaki na ubrania oraz regały. Neutralna stylistyka zestawu sprawia, że jego wygląd zależy przede wszystkim od wprowadzonych elementów rozbudowujących, dostępnych powszechnie w sklepach meblowych typu Ikea. Dzięki temu meble można łatwo (i tanio!) adaptować do różnorakich warunków mieszkalnych oraz osobistych preferencji użytkownika. Biurko to blat oparty na dwóch rozkładanych kobyłkach. Nacięcia na nogach pozwalają na dopasowanie mebla do potrzeb użytkownika poprzez dodanie kolejnych półek bądź pojemników, które zapewniają wygodny dostęp do przechowywanych przedmiotów. Prowadnice pozwalają zaś na zainstalowanie dodatkowych półek bądź szuflad. Regały oraz wieszaki na ubrania powtarzają konstrukcję kobyłki biurka, przedłużonej o elementy dokręcone złączami mimośrodowymi. Użytkownik poprzez operowanie ilością półek może uzyskać albo regał, albo wieszak na ubrania, co pozwala dopasować zestaw do indywidualnych potrzeb.

Źródło informacji to blog Designerer: www.designerer.com

Seria mebli dla studentów NoMad to praca dyplomowa Agaty Baron, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Prototyp systemu NoMad został wykonany w I Pracowni Projektowania Mebla na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa uczelni. Promotorem pracy jest prof. Wacław Kowalski (as. Szymon Hanczar).

Meble NoMad były prezentowane w 2013 r. podczas Nocy z Designem w Domarze oraz we wrocławskim BWA.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych