Bank pomoże ogrzać dom słońcem

Wybuduj z naszą pomocą dom, który ogrzeje się sam – namawia Bank Ochrony Środowiska. Nie będziesz płacił horrendalnych rachunków i zatruwał środowiska, a twoja zdolność kredytowa wypadnie dużo lepiej – obiecuje. Propozycja dotyczy wszystkich klientów również korzystających z programu Mieszkanie dla Młodych.

Wydatki na ogrzewanie domu i ciepłej wody potrafią mocno dać się we znaki. Według obliczeń ekspertów BOŚ czteroosobowa rodzina zamieszkująca w domu o powierzchni 140 m2, ogrzewająca go olejem opałowym wydaje na ten cel w ciągu roku prawie 8,5 tys. zł, gdy korzysta z gazu ziemnego jest to ponad 4 tys. zł, a przy węglu kamiennym prawie 2,6 tys. zł. A mogłoby być zero jeśli wybór padłby na odnawialne źródła energii.

Roczne koszty eksploatacji (ogrzewanie + ciepła woda)
dla domu 140 m2, czworo domowników, zużycie ciepła 90 kWh/m2

Źródło: BOŚ.

W zestawie który może zapewnić bezpłatne ogrzewanie powinien znaleźć się kolektor słoneczny do podgrzewania wody użytkowej, powietrzna pompa ciepła zapewniająca ogrzewanie oraz mikro elektrownia słoneczna. Sercem całego systemu jest wyposażony w nowoczesny sterownik moduł kotłowy przypominający z wyglądu szafę, którą można postawić w dowolnym miejscu domu. Rolą mikro elektrowni czyli ogniw fotowoltaicznych instalowanych na zewnątrz (np. na dachu domu) jest produkcja energii elektrycznej na potrzeby pompy ciepła. Aby plan zadziałał w pełni, konieczne jest też zastosowanie rozliczeń z zakładem energetycznym, polegających na półrocznym lub rocznym bilansowaniu energii pobieranej i oddawanej do sieci.

Bank kupi system i go zamontuje

I właśnie w zakupie i montażu ekologicznego systemu ogrzewania chce pomóc klientom BOŚ. W ramach kompleksowej obsługi dostarczy i zamontuje system (zajmą się tym w całości współpracujący z bankiem eksperci). W gestii klienta pozostanie wyłącznie budowa domu. Do jego decyzji będzie należało czy zbuduje dom systemem gospodarczym, czy też zleci prace firmie. Jeśli w grę wchodziłoby jednoczesne korzystanie z pomocy programu Mieszkanie dla Młodych (10-15 proc. dopłaty do kosztów budowy 50 m2 domu), klient musi pamiętać, że powierzchnia domu nie może przekroczyć 100 m2 (lub 110 m2 jeśli w rodzinie jest co najmniej trójka dzieci). Co ważne, w programie MdM nie wchodzi w grę budowa systemem gospodarczym. Wówczas można się jedynie ubiegać o zwrot części podatku VAT wydanego na materiały budowlane. Budowę należy, więc powierzyć firmie i zmieścić się w wyznaczonych przez program k osztach metra kwadratowego, ale to akurat w przypadku budowy domu jest łatwe.

Zestaw złożony z panelu słonecznego, ogniw fotowoltaicznych 4,5 kW oraz pompy ciepła (9 kW) wystarczający do ogrzania domu do 140 mkw. to koszt około 80 tys. zł. Wraz ze wzrostem zamówień cena powinna w przyszłości spadać. Ponadto, uruchomienie przygotowywanego przez NFOŚiGW programu Prosument może jeszcze obniżyć cenę systemu, z uwagi na planowane dofinansowanie do 20 proc. zakupu i montażu mikro instalacji odnawialnych źródeł energii – przekonuje Mariusz Klimczak, prezes BOŚ.

Tymczasem koszt tradycyjnego systemu grzewczego to ponad 40 tys. zł. Trzeba tu również uwzględnić dodatkową powierzchnię na kotłownię, komin oraz miejsce do składowania materiałów opałowych. A potem słone rachunki za wykorzystywane paliwo.

Na ekologiczną inwestycję 100 tys. zł więcej

W BOŚ motywacją do wyboru ekorozwiązań ma być również wyższa zdolność kredytowa. W zależności od kosztów ogrzewania budowanego domu zmienia się zdolność kredytowa klientów. Zgodnie z szacunkami banku czteroosobowa rodzina zarabiająca 3,8 tys. zł na rękę przy budowie domu ogrzewanego olejem opałowym może liczyć na 30-letni kredyt jedynie w wysokości 171 tys. zł, ale gdy zdecyduje się na dom z ekologicznym system grzewczym proponowanym przez BOŚ będzie to już prawie 273 tys. zł. Powodem są niższe koszty utrzymania domu, ale również niższe o ok. 0,5 p.p. marże, jakie bank proponuje przy kredytowaniu rozwiązań przyjaznych dla środowiska.

Zdolność kredytowa (w tys. zł) rodziny 2+2 zarabiającej 3,8 tys. zł netto,
kredyt na 30 lat, gdy budują dom ogrzewany na:

Źródło: BOŚ.

Minimalne dochody netto rodziny 2+2 konieczne do otrzymania kredytu na dom o pow. 100 m2

Źródło: BOŚ.

Pomoże słoneczna działka i dobry projekt

Decyzję o sposobie ogrzewania domu dobrze jest podejmować na etapie wyboru projektu. Ale warto już pod tym kątem przyjrzeć się także działce. Trudno, bowiem o optymalne zasilanie baterii słonecznych na domu położonym w gęstwienie drzew. Gdy wszystko się uda, posiadanie domu korzystającego z energii odnawialnej da właścicielowi wiele powodów do satysfakcji. Po pierwsze dom będzie tańszy w utrzymaniu, niezależny od wzrostu cen energii, bezpieczniejszy i łatwiejszy w sprzedaży.

Start oferty w maju

Oferta kredytów powiązanych z ekologicznym systemem ogrzewania ruszy w maju. Bank szacuje zainteresowanie nowym produktem na ok. 3 tys. To niewiele, bo rocznie w Polsce wydaje się 60-70 tys. pozwoleń na budowę domu. Spodziewamy się, że rozwiązania te szybko się spopularyzują i z czasem w takim systemie będzie budowanych 30-50 tys. domów rocznie. Po upowszechnieniu się ekologicznych instalacji grzewczych spadną ich ceny, przez co staną się bardziej dostępne – dodaje prezes Klimczak. A to powinno zachęcić do modernizacji systemów również właścicieli domów z tradycyjnymi systemami grzewczymi.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych