Ruszyło telefoniczne pogotowie dla kart płatniczych

Jeden numer telefonu dla klientów wszystkich banków. Brzmi nieprawdopodobnie, ale już działa. Dzwoniąc na (+48) 828 828 828 każdy może zastrzec zaginioną kartę płatniczą.

Nowe możliwości z pewnością ucieszą wiele osób, bo rocznie Polacy zastrzegają około 1,3 mln kart płatniczych, czyli blisko 4 proc. wszystkich plastików. Pod nr (+48) 828 828 828 można dzwonić z każdego miejsca na świecie z telefonów stacjonarnych i komórkowych. Nie ma znaczenia też pora. Infolinia działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu i co ważne numer łatwo zapamiętać – kierunkowy do Polski +48, a potem 828 828 828 . Czy znasz na pamięć obecny numer telefonu swojego banku lub numery kilku banków, pod którymi należy zastrzec utracone karty płatnicze? Wątpliwe. Nawet jeśli znajduje się w kontaktach telefonicznych, to telefon razem z kartami płatniczymi rów nież może paść łupem złodziei. Ten natomiast łatwo zapamiętać, co ma znaczenie zwłaszcza, gdy trzeba reagować szybko. Teraz można to zrobić dzwoniąc pod jeden numer, który 1 stycznia uruchomił Związek Banków Polskich.

Jak działa System Zastrzegania Kart? Jest to zautomatyzowana infolinia IVR wykorzystująca technologię rozpoznawania mowy. Po połączeniu i niewielkich wstępach, miły kobiecy głos prosi o podanie nazwy banku. Po jej wypowiedzeniu przez dzwoniącego, upewnia się czy ma połączyć i tu głos sam podaje nazwę oraz pyta czy połączyć z infolinią banku X, trzeba wówczas odpowiedzieć tak lub nie. W przypadku ING Banku Śląskiego wystarczyło podać samo ING, z Kredyt Bankiem, który już został przejęty przez BZ WBK też sobie poradził i przekierował do BZ WBK. Niestety nie rozpoznał nazwy Deutsche Banku, stwierdził jedynie, że Danska Banku nie obsługuje. W tym przypadku konieczne było podanie pełnej nazwy Deutsche Bank PBC. Na słowo pekao, głos podał dwie opcje jeśli chodzi o PKO BP poprosił aby wcisnąć 1, jeśli Pekao SA to 2, ale niestety Pekao jeszcze w systemie nie ma. Drugim wielkim nieobecnym jest mBank. Instytucje te nie podjęły jeszc ze współpracy. Jak informuje Związek Banków Polskich, współtwórca infolinii, na razie do systemu przystąpiło 20 banków, posiadających łącznie ponad 70 proc. rynku kart płatniczych w Polsce. Kolejne są w trakcie.

W założeniu, system ma rozpoznawać nazwy banku wypowiedziane na wszelkie, powszechnie wykorzystywane sposoby – uwzględniać skróty, pełne formy, pominięte słowa w pełnej nazwie, a w przypadku nazw banków o niepolskim brzmieniu ma umożliwiać rozpoznawanie nazwy w oryginalnym języku. System ma też samoczynnie douczać się po każdej rozmowie. Równolegle obsługuje wiele połączeń i nie pobiera opłat. Koszty rozmowy ograniczają się do stawki za połączenie telefoniczne zgodnie z cennikiem operatora. Nowy numer kontaktu nie wyklucza też możliwości dzwonienia bezpośrednio na infolinię banku wydawcy kart.

Na blokowaniu kart płatniczych nie skończy się wykorzystanie wspólnej infolinii. ZBP zapowiada, że za rok pod tym numerem można będzie też zastrzec zaginione dokumenty.

Więcej informacji o wspólnej bankowej infolinii na portalu zastrzegam.pl.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych