Łukasz Dziekoński z PKO Banku Polskiego na czele paneuropejskiego funduszu Marguerite

Łukasz Dziekoński z PKO Banku Polskiego został wybrany na przewodniczącego zarządu funduszu Marguerite, inwestującego w infrastrukturę transportową oraz energetyczną. Połączenie doświadczenia inwestycyjnego Funduszu oraz PKO Banku Polskiego, przy realizacji nowej polityki inwestycyjnej Marguerite, umożliwi zwiększenie inwestycji na rynku polskim oraz rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego.

– PKO Bank Polski realizując przedsięwzięcia wspólnie z Funduszem potwierdził, iż jest innowacyjny również w dziedzinie finansowania dużych i skomplikowanych przedsięwzięć inwestycyjnych. Nasze doświadczenia i sukcesy stają się wzorcem dla realizacji inwestycji w Europie. Przy kapitałowym zaangażowaniu Funduszu przeprowadziliśmy modelową inwestycję w ramach partnerstwa publiczno prywatnego – budowę nowoczesnej spalarni śmieci w Poznaniu, wielokrotnie nagradzaną przez Komisję Europejską i stawianą jako wzór w realizacji tego typu inwestycji dla innych państw członkowskich. Partnerstwo publiczno-prywatne jest idealnym modelem do realizacji inwestycji związanych z budową dróg i autostrad w Polsce, które wymagają nowego systemu finansowania. Po zmianie polityki Funduszu, którą zamierzam przeprowadzić, w planach mam także zwiększenie inwestycji infrastrukturalnych na krajowym rynku, w tym realizowanych w ramach PPP – mówi Łukasz Dziekoński, przewodniczący zarządu Marguerite.

Fundusz Marguerite (2020 European Fund for Energy, Climate Change and Infrastructure) jest pierwszym w historii Unii Europejskiej przykładem paneuropejskiego modelu finansowania projektów infrastrukturalnych, opartego o konsensus czołowych instytucji finansowych i rządów krajów pod egidą liderów najważniejszych instytucji wspólnotowych – Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Co więcej, obie te instytucje zdecydowały się na kapitałowe wsparcie przedsięwzięcia, podkreślając tym samym jego istotną rolę w dalszym rozwoju wspólnoty i realizacji celów inwestycyjnych Funduszu Marguerite. Strategia Funduszu przewiduje finansowanie inwestycji sektora energetycznego i transportowego we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Dotychczas z kapitałowym udziałem Funduszu Marguerite zrealizowano w Polsce trzy projekty: przedsięwzięcia dotyczące dwóch odrębnych, lądowych farm wiatrowych w Tychowie i Kukini oraz nowoczesną spalarnię odpadów w Poznaniu. Fundusz Marguerite jest udziałowcem spółki Megawatt OMS – właściciela i operatora farm w Tychowie i Kukini. Ponadto angażując się w finansowanie projektu, PKO Bank Polski przeprowadził jedną z najbardziej skomplikowanych, strukturyzowanych transakcji na naszym rynku. Natomiast projekt poznańskiej spalarni był największą w historii inwestycją w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Realizuje ją spółka SITA Zielona Energia, której 50-procentowym udziałowcem jest Fundusz Marguerite, zaś PKO Bank Polski współfinansował przedsięwzięcie.

PKO Bank Polski jest jednym z głównych akcjonariuszy funduszu, mającym status tzw. „core sponsora”, z zaangażowaniem 100 mln euro. Pozostali udziałowcy strategiczni Funduszu to wiodące narodowe instytucje finansowe: Caisse des Dépots et Consignations (CDC) – (Francja), Cassa Depositi e prestiti (CDP) – (Włochy), Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) – (Niemcy), Instituto de Credito Oficial (ICO) – (Hiszpania) oraz Europejski Bank Inwestycyjny.

Łukasz Dziekoński został wybrany jednogłośnie spośród przedstawicieli innych banków na dwuletnią kadencję. Na stanowisku przewodniczącego zastąpi Bernarda Binismagi z włoskiego Banku Cassa Depositi e prestiti. W PKO Banku Polskim Łukasz Dziekoński jest odpowiedzialny za finansowanie projektów inwestycyjnych.

***

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Skonsolidowany zysk netto Banku po III kwartałach 2013 roku wyniósł 2,29 mld zł. Jest spółką krajową z największą wartością akcji w wolnym obrocie na GPW. PKO Bank Polski uplasował się w ścisłej czołówce, zajmując 3. pozycję w rankingu Jakość na Bank 2013, przygotowanym przez TNS Polska oraz „Puls Biznesu”. Contact Center Banku po raz piąty zwyciężył w cyklicznym badaniu infolinii bankowych, przeprowadzanym przez ARC Rynek i Opinia. Jest Bankiem najczęściej wybieranym przez małe i średnie firmy, według badania Centrum Badań Marketingowych Indicator oraz Warszawskiego Instytutu Bankowości. W tegorocznej edycji konkursu The Best Annual Report, organizowanym przez Instytut Rachunkowości i Podatków, Raport PKO Banku Polskiego za 2012 rok uhonorowano nagrodą specjalną „The Best of the Best” – dla najlepszego banku, który w ostatnich latach trzy razy zajmował I miejsce w konkursie. Za przestrzeganie zasad ładu korporacyjnego i działalność w dziedzinie społecznej odpowiedzialności biznesu PKO Bank Polski otrzymał Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju. Pozostaje najbardziej wartościową marką polskiej bankowości według prestiżowego magazynu „The Banker”, który wycenił wartość marki PKO Banku Polskiego na 1,25 mld dolarów. W Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek 2012 „Rzeczpospolitej” marka PKO Banku Polskiego okazała się najcenniejsza w kategorii finanse – jej wartość wyceniono na 3,72 mld złotych. Kapituła Konkursu Liderów Świata Bankowości, organizowanego w ramach Polskiego Kongresu Gospodarczego, przyznała PKO Bankowi Polskiemu nagrody w kategorii Najlepszy Bank oraz Najbardziej Innowacyjny Bank w 2012 roku za nową ofertę Szkolnych Kas Oszczędności. Bank znalazł się w gronie najlepszych pracodawców sektora bankowego w rankingach przygotowanych w oparciu o opinie studentów. Wysoką pozycję Banku potwierdzają badania międzynarodowej firmy Universum Global i stowarzyszenia AIESEC, przeprowadzane wśród studentów najlepszych uczelni w kraju.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych