Nowe usługi zarządzania płynnością oraz gotówką dla MŚP w PKO Banku Polskim

Bank udostępnił małym i średnim przedsiębiorstwom nowe usługi – rachunek skonsolidowany oraz wpłaty i wypłaty zamknięte z opcją transportu. Usługa rachunku skonsolidowanego polega na automatycznym przeksięgowaniu nadwyżek z rachunków powiązanych na rachunek główny klienta, co umożliwia kontrolę i optymalizację przepływów pieniężnych oraz redukcję kosztów odsetkowych.

Każdego dnia roboczego o określonej godzinie w sposób automatyczny ustalane są salda rachunków powiązanych klienta biorących udział w procesie konsolidacji. W sytuacji wystąpienia niedopuszczalnego salda ujemnego na którymkolwiek rachunku powiązanym następuje automatyczne przeksięgowanie środków z rachunku głównego na rachunki o saldzie ujemnym. W przypadku sald dodatnich następuje przeksięgowanie środków z rachunków powiązanych na rachunek główny, w wysokości i na warunkach określonych w umowie. Usługa pozwala efektywniej zarządzać nadwyżkami na rachunku głównym klienta oraz rachunkach z nim powiązanych. Skumulowana nadwyżka środków pieniężnych na rachunku głównym może posłużyć np. do otwarcia lokaty negocjowanej lub depozytu automatycznego.

– W praktycznym zarządzaniu środkami firmy można wykorzystać tę usługę na przykład w sytuacji posiadania rozproszonej liczby handlowców lub oddziałów w kraju – mówi Dariusz Dzwonnik, dyrektor biura produktów depozytowo-transakcyjnych.

Właściciel firmy udostępnia dla każdego handlowca kartę debetową wydaną do indywidualnego rachunku pomocniczego, służącą do płatności np. za paliwo, spotkanie z kontrahentem lub rozliczeń przyjętych płatności od klientów. W celu zarządzania środkami na rachunkach pomocniczych właściciel firmy określa godziny, o której środki z rachunków pomocniczych przeksięgowywane są na rachunek główny firmy np. godzina 18:00 każdego dnia oraz określa kwotę i godzinę powrotu środków na rachunek np. 6:00. Dzięki takiemu rozwiązaniu właściciel w sposób automatyczny otrzymuje środki wpłacone przez handlowców i dystrybuuje ustaloną kwotę dostępna dla handlowców na rozpoczęcie dnia pracy. Dodatkowo handlowcy mogą dokonywać bezprowizyjnych wpłat z wykorzystaniem wpłatomatów Banku i kart debetowych.

Natomiast wpłaty i wypłaty zamknięte z opcją transportu pozwalają, bez konieczności wychodzenia z firmy, na dostarczenie gotówki do banku lub do firmy. Gotówka odbierana lub dowożona jest przez firmę konwojującą we wskazanym przez klienta czasie i miejscu (określonych w harmonogramie lub wynikających z dodatkowej dyspozycji). Klienci zainteresowani tą usługą mają możliwość jej indywidualnego dostosowania do swoich potrzeb oraz negocjowania warunków transportu za pośrednictwem Banku. W przypadku wpłat zamkniętych uznanie rachunku następuje najpóźniej w następnym dniu roboczym z datą dokonania wpłaty. W przypadku wypłat zamkniętych klienci mogą dostosować formę i strukturę nominałową wypłaty do swoich indywidualnych oczekiwań.

***
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Skonsolidowany zysk netto PKO Banku Polskiego za I kwartał 2013 roku wyniósł 781,4 mln zł. Jest spółką krajową z największą wartością akcji w wolnym obrocie na GPW. Bank jest regularnie nagradzany w prestiżowych rankingach. Instytut Rachunkowości i Podatków uhonorował Raport Roczny PKO Banku Polskiego za 2011 rok Nagrodą Główną w konkursie The Best Annual Report w kategorii Banki i instytucje finansowe. Bank zwyciężył w tej kategorii już drugi rok z rzędu. Zauważalne i doceniane są zmiany w standardach jakości obsługi klientów. PKO Bank Polski uplasował się w ścisłej czołówce, zajmując 3. pozycję w rankingu „Jakość na Bank 2013”, przygotowanym przez TNS Polska oraz „Puls Biznesu”. Contact Center Banku po raz czwarty zwyciężył w cyklicznym badaniu infolinii bankowych. Doceniono profesjonalizm, uprzejmość i zaangażowanie konsultantów. Za przestrzeganie zasad ładu korporacyjnego i działalność w dziedzinie społecznej odpowiedzialności biznesu PKO Bank Polski otrzymał Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju. Pozostaje najbardziej wartościową marką polskiej bankowości według prestiżowego magazynu „The Banker”, który wycenił wartość marki PKO Banku Polskiego na 1,25 mld dolarów. W Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek 2012 „Rzeczpospolitej” marka PKO Banku Polskiego okazała się najcenniejsza w kategorii finanse – jej wartość wyceniono na 3,72 mld złotych. Bank znalazł się w gronie najlepszych pracodawców sektora bankowego w rankingach przygotowanych w oparciu o opinie studentów. Wysoką pozycję Banku potwierdzają badania międzynarodowej firmy Universum Global i stowarzyszenia AIESEC, przeprowadzane wśród studentów najlepszych uczelni w kraju.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych