Polscy inżynierowie realizują projekt wykonawczy mostu wieloprzęsłowego Solna Bridge w Szwecji

Kraków, 25 stycznia 2013 r. – Zespół polskich specjalistów z firmy Sweco Infraprojekt wspólnie ze szwedzkimi ekspertami odpowiada za projekt wieloprzęsłowego wiaduktu Solna Bridge w Sztokholmie. Obiekt został zaprojektowany w taki sposób, aby można było na nim w dowolny sposób prowadzić ruch samochodowy i szynowy. Zakończenie prac projektowych planowane jest na koniec stycznia br.

Zlokalizowany w dzielnicy Solna w Sztokholmie w Szwecji most powstał w 1942 roku. W związku z trwającą aktualnie przebudową dzielnicy Solna (projekt „Hagastaden”), a co za tym idzie nowymi rozwiązaniami komunikacyjnymi, nastąpiła konieczność przebudowy obiektu. Od kwietnia 2012 roku nad pracami projektowymi czuwają eksperci szwedzkiej grupy Sweco oraz inżynierowie z należącej do niej polskiej firmy Sweco Infraprojekt. Wiadukt będzie przeprowadzał ulicę Solna (Solnavägen) w Sztokholmie nad modernizowaną autostradą E4. Do obiektu będą doprowadzone dodatkowo drogi boczne – na obiekcie projektowane jest między innymi klasyczne jednopoziomowe skrzyżowanie.

Wiadukt został zaprojektowany zgodnie ze szwedzkimi standardami. To obiekt żelbetowy (konstrukcja zespolona beton-beton), na którym zostanie zainstalowana pełna podbudowa drogowa o grubości ok. 1,20 m. Dzięki temu będzie można na nim w dowolny sposób organizować ruch samochodowy i szynowy.

Zadaniem Sweco było wykonanie projektu dwóch części obiektu: pojedynczego przęsła pomiędzy osiami 1 i 2 oraz sześciu przęseł w układzie ciągłym pomiędzy osiami 3 i 9. Podstawowe parametry projektowanych przez Sweco części obiektu to:

· długość: ~20,2 m (przęsło 1-2) i 93,4 m (przęsła 3-9).

· szerokość: od 38,4 m do 44,3 m.

Pięciu polskich specjalistów z mającej siedzibę w Krakowie firmy Sweco Infraprojekt odpowiada za wykonanie obliczeń statyczno-wytrzymałościowych i przygotowanie rysunków konstrukcji.

– Dzięki pracy przy projekcie Solna Bridge mamy szansę na zaprezentowanie naszych kompetencji w zakresie projektowania konstrukcji prefabrykowanych. Tego typu konstrukcje nie należą do popularnych w Szwecji, tym bardziej cieszymy się, iż możemy wykazać się kwalifikacjami w tym zakresie. Praca w warunkach szwedzkich to także nowa jakość, którą nasi pracownicy z pewnością wykorzystają przy projektach prowadzonych w Polsce – mówi Bogdan Majcherczyk, projektant w Sweco Infraprojekt.

– Współpraca z inwestorem Trafikverket (szwedzki odpowiednik GDDKiA), firmą wykonawczą Hochtief oraz kolegami ze Sweco w Sztokholmie była dla nas poważnym wyzwaniem i wspaniałą okazją do zdobycia nowych doświadczeń. Cieszę się, że wiedza i profesjonalizm naszych projektantów zostały docenione, a ich udział w projekcie zakończył się pełnym powodzeniem. Projekt ten jeszcze raz wykazał, że kreatywna współpraca na linii projektant- inwestor-wykonawca prowadzona w pozytywnej atmosferze jest bardzo ważna dla osiągnięcia końcowego sukcesu – dodaje Grzegorz Rolski, Dyrektor Zarządzający Sweco Polska.

Zakończenie prac projektowych dotyczących mostu Solna Bridge planowane jest na koniec stycznia 2013.

Sweco Polska

Grupa Sweco Polska świadczy kompleksowe usługi w zakresie projektowania i doradztwa technicznego. W skład Grupy wchodzi obecnie 5 spółek: Sweco Polska (spółka-matka) oraz cztery firmy z wieloletnim doświadczeniem i tradycją na polskim rynku: Sweco Architekci (dawniej: APA Markowski Architekci), Sweco Hydroprojekt Kraków (dawniej: Hydroprojekt Kraków), Sweco Infraprojekt (dawniej: Transprojekt Kraków) oraz Finnmap Polska. Ostatnia z wymienionych spółek, wchodząca w skład przejętej przez Sweco AB w lutym 2012 r. fińskiej Grupy FMC, dołączyła do Grupy Sweco Polska w styczniu 2013. Finnmap Polska świadczy usługi projektanckie
i konsultingowe m.in. w branży budownictwa przemysłowego i komercjalnego.

Głównym obszarem działań Sweco Polska jest projektowanie obiektów infrastrukturalnych, hydrotechnicznych, przemysłowych oraz architektonicznych, których projekty realizowane są w oparciu o ideę zrównoważonego rozwoju. Coraz szerszy wachlarz kompetencji specjalistów Sweco w Polsce pozwala na realizację kompleksowych projektów w oparciu o najwyższe światowe standardy. Grupa Sweco Polska zatrudnia ok. 200 wysoko wyspecjalizowanych inżynierów, architektów i doradców technicznych.

www.sweco.pl

Sweco Infraprojekt

Sweco Infraprojekt od ponad 60 lat realizuje usługi doradcze w sektorze transportu. Udział w licznych projektach z zakresu infrastruktury drogowej – w tym przy budowie autostrady A1 i przystosowaniu autostrady A4 do wymogów autostrady płatnej – pozwoliło firmie na osiągnięcie wiodącej pozycji wśród krajowych firm projektowo-konsultingowych. Sweco Infraprojekt (jeszcze jako Transprojekt Kraków) było miedzy innymi generalnym projektantem, blisko 170 kilometrowego odcinka autostrady A4: Bielany Wrocławskie-Sośnica, a także Obwodnicy Północnej Opola.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych