3 sposoby na finansowe wsparcie firm

3 sposoby na finansowe wsparcie firm

Podobno każdy człowiek wpada w swoim życiu na pomysł, którego realizacja uczyniłaby go co najmniej milionerem. Wiele osób takich „złotych strzałów” miewa więcej. Co z tego, jeśli tylko niewielki odsetek potrafi wcielić je w życie? Znajdą się również tacy, którzy w ogóle nie podejmują działań związanych z założeniem własnego biznesu, kończąc tylko na fajnym pomyśle. Odkładają go na półkę nie zdając sobie sprawy z tego, że ich inicjatywa może zmienić świat.

Inni z kolei mają świadomość tego, że ich pomysł może „chwycić”. Podejmują stosowne kroki i zakładają swoją działalność. Bardzo rzadko jednak sam pomysł okazuje się wystarczający do tego, by osiągnąć sukces. W efekcie koncepcja, która miała zapewnić miliony, staje się synonimem niespełnionych marzeń. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy są pieniądze. Firma w początkowej fazie rozwoju zazwyczaj nie ma zbyt dużego kapitału, który mogłaby przeznaczyć np. na promocję. Młodzi przedsiębiorcy zaczynając swoją działalność bardzo często dysponują ograniczonym budżetem. To właśnie kapitał jest najczęstszym hamulcem – zwłaszcza na starcie.

Niekończące się wydatki

Własny interes wymaga odpowiedniego zaplecza finansowego. Przeznaczasz na to oszczędności, nikogo nie dziwi też wsparcie od bliskich. To jednak nie zawsze wystarcza na rozruch.

Oczywiście idealnym scenariuszem jest stworzenie biznesowego perpetuum mobile, które samo na siebie zarabia. To jednak utopia. Promocja produktu lub świadczonej usługi, zakup niezbędnego sprzętu, oprogramowania, wynagrodzenie dla pracowników, czynsz za lokal – niektórych z tych wydatków nie da się uniknąć. Niestety, nie od razu zaczniesz zarabiać, natychmiast jednak zaczniesz wydawać. Nic więc dziwnego, że największy odsetek firm ogłasza bankructwo w pierwszym roku swojej działalności.  Młodzi przedsiębiorcy nie okazują się wystarczająco cierpliwi. Ich pomysł – który przecież był świetny – zamiast milionów przynosi straty.

Aniołowie na ratunek

Sposobów na pozyskanie wsparcia jest wiele. Jednym z nich jest pomoc Anioła Biznesu. Są to inwestorzy, którzy dysponują odpowiednim zapleczem i decydują się wesprzeć raczkujące projekty.

Aniołem Biznesu może być przedsiębiorca albo po prostu osoba bogata, która dostrzega sens pomocy firmie. Ta pomoc to nie tylko pieniądze. W niektórych wypadkach barierą dla firm jest brak know-how, doświadczenia czy kontaktów. Wszystko to może zapewnić właśnie Anioł Biznesu, który otworzy młodemu przedsiębiorcy wiele drzwi. Wsparcie inwestora trwa zazwyczaj do 5-6 lat, po czym odsprzedaje on swoje udziały i dopiero wtedy pojawia się zysk. Jak duży? Aniołowie liczą na zarobek rzędu 30 proc. Wsparcie projektu leży więc w ich interesie. Rozwój firmy napełnia ich kieszeń.

Wbrew pozorom taka forma finansowania nie jest czymś nowym. Gdyby nie Aniołowie Biznesu prawdopodobnie nie mielibyśmy na rynku takich gigantów, jak: Apple, Google czy Skype. Mało tego, kapitał inwestorów pomógł również  usprawnić Bellowi telegram i przyczynił się do wprowadzenia telefonu.

Wsparcie z Unii

Swoją pomoc przedsiębiorcom oferuje również Unia Europejska. Projekty Wspólnoty przeznaczone są dla firm z konkretnych sektorów. Konieczne jest spełnienie określonych kryteriów. Poza wspomnianą branżą mogą one dotyczyć wielkości firmy czy nawet regionu (np. w Polsce część projektów adresowana jest tylko do przedsiębiorstw ze wschodniej części kraju).

Niewątpliwą zaletą projektów unijnych jest fakt, iż wsparcie jest bezzwrotne. Same kwoty również robią wrażenie. W puli klastrów międzynarodowych znajduje się 45 mld złotych, a pojedyncza firma może otrzymać nawet  10 mln złotych.

Sam proces wnioskowania jest jednak długi. Konieczne jest złożenie wielu dokumentów i uzbrojenie się w cierpliwość. Ocena projektu może potrwać. Dodatkowo na tym etapie konieczne może być uzupełnienie papierów o brakujące dokumenty. Otrzymane środki muszą być także wydatkowane zgodnie z założeniami przyjętymi przez unijnych urzędników. Może się zatem wydawać, że mamy do czynienia z bardzo restrykcyjnym podejściem. Pamiętajmy jednak, że mówimy o kwotach liczonych nawet w milionach złotych.

A co z mniejszymi wydatkami?

Im większymi środkami dysponuje przedsiębiorca, tym więcej może ich poświęcić na usprawnienie funkcjonowania swojej firmy. Zdarza się jednak, że do zaspokojenia bieżących potrzeb nie są konieczne miliony. W początkowej fazie rozwoju wiele działalności może mieć problemy z terminowym opłacaniem faktur. Zgodnie z danymi BIK InfoMonitor, najczęstszą przyczyną nieuregulowania przez przedsiębiorstwo należności w terminie jest niewywiązanie się z płatności przez kontrahenta. Mamy więc do czynienia z efektem domina. Jedno nieuregulowane zobowiązanie może przyczynić się do problemów wielu podmiotów.

Lekarstwem na tego typu bolączki jest oferta instytucji oferujących pożyczki dla firm.

Czynniki, którymi kierują się poszczególne grupy ubiegające się o finansowe wsparcie są różne. O ile przedsiębiorcy szukający wsparcia Aniołów Biznesu lub wnioskujący o fundusze unijne są świadomi tego, że pozyskanie środków może pochłonąć nieco czasu, to wnioskujący o pożyczkę potrzebują jej w możliwie jak najkrótszym czasie.

Przedstawione sposoby to tylko niewielka część metod umożliwiających pozyskanie pieniędzy na działalność. Jest ich dużo więcej. O dofinansowanie można ubiegać się także w urzędzie pracy. Rozwiązaniem jest również znalezienie wspólnika, który dysponuje odpowiednimi środkami.

 

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski 

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych