Kto ma największe szanse na kredyt w banku?

Kredyty bankowe to świetne rozwiązania dla osób nagle potrzebujących dodatkowych pieniędzy lub też jako pomoc w sfinansowaniu dużego wydatku, na który normalnie nas by stać nie było jak zakup nieruchomości.

Wiele przedsiębiorstw także chętnie korzysta z kredytów, choćby w rachunku bieżącym, aby finansować działalność swojej firmy bez przeszkód. Można powiedzieć, że bez kredytów bankowych trudno było by i prowadzić codzienne życie, jak i prowadzić własny biznes. Jednakże wciąż wiele osób dostaje od banków odmowną odpowiedź. Dlaczego?

Nie istnieje klient idealny

Bank za każdym razem przed wydaniem decyzji o kredycie musi zweryfikować klienta. Nie zależnie czy jest to osoba indywidualna, para chcącą wziąć razem kredyt czy przedsiębiorca szukający dodatkowych środków na inwestycje. Najczęściej weryfikację rozpoczyna od sprawdzenia dokumentów wnioskodawcy, a potem przechodzi do weryfikacji baz. W wypadku klientów indywidualnych na pewno są to bazy System Bankowy Rejestr, Biuro Informacji Kredytowej oraz może być też Krajowy Rejestr Długów. Z kolei bazy, w których mogą widnieć dane firmy to SI BIK Przedsiębiorców, ERIF czy KRD. Niestety kredyt dla firm obarczony jest nie tylko sprawdzaniem baz, ale też czy przedsiębiorca wpłaca terminowo składki ZUS oraz zaliczki na podatek dochodowy w US. Po sprawdzeniu wiarygodności finansowej klienta bank sprawdza jeszcze zdolność kredytową i tu najwięcej osób dostaje odmowę.

Dlaczego zdolność kredytowa ma takie znaczenie?

Przykładowo chcąc wziąć kredyt na mieszkanie do spłacania przez kolejne 15 lat trzeba liczyć się z tym, że rata może wynosić nawet 1/3 wysokości pensji. Dlatego bank na podstawie wyliczeń finansowych sprawdza czy zwyczajnie nas na taką ratę stać, nie tylko dlatego, aby sam bank odzyskał pożyczone pieniądze, ale też aby kredytobiorca nie miał problemów finansowych i nie popadł w długi.

Szacuje się, że bank wyda pozytywną decyzję kredytową tylko wtedy, gdy rata kredytu, o który złożono wniosek i innych zobowiązań finansowych nie przekroczy 50% miesięcznych dochodów wnioskującego. Zatem osoby, które chcą wziąć duży kredyt muszą zawczasu nie tylko zbudować sobie pozytywną historię kredytową, ale też znaleźć zapewnienie, że przez cały okres trwania umowy kredytowej będą w stanie płacić do 50% swoich miesięcznych pensji na poczet kredytu. Takim zapewnieniem może być umowa o pracę na czas nieokreślony. Jednak banki wydają pozytywne decyzje kredytowe już wtedy, gdy mają przesłankę lub umowę, która będzie trwała jeszcze przez 12 miesięcy od daty wnioskowania.

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych