Kredyt gotówkowy – o czym musisz pamiętać?

Meta description: Co należy wiedzieć o kredytach gotówkowych? Czy jest to najlepszy sposób na niespodziewane wydatki? Sprawdź, kiedy naprawdę warto go rozważyć.

Umiejętne gospodarowanie domowym budżetem często pozwala sprostać nieoczekiwanym wydatkom. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy zgromadzone oszczędności nie są wystarczające, a dana potrzeba rzeczywiście nagląca? Rozwiązaniem wartym przemyślenia będzie na pewno kredyt gotówkowy – odpowiednio dostosowany do indywidualnych możliwości zaciągającego. Czym zatem się kierować przy wyborze instytucji mogącej udzielić finansowego wsparcia? Bezpieczniej zaufać w tej sprawie bankom czy firmom pożyczkowym? Odpowiedzi na wiele pytań na ten temat można znaleźć w niniejszym artykule.

Ochrona kredytobiorcy to podstawa

Konkurencja w sektorze usług bankowych jest bardzo silna. Najsilniejsi rynkowi gracze zrobią wiele, aby potencjalnym Klientom przedstawić swoją ofertę w jak najkorzystniejszym świetle. W przestrzeni medialnej nie brak więc komunikatów, które wydają się tak atrakcyjne, że czasem wręcz budzą podejrzenia. Naczelną zatem kwestią dla przeciętnego kredytobiorcy powinien być fakt, w jaki sposób jego interesy są zabezpieczane (na wypadek zaistnienia jakiejkolwiek sytuacji spornej). Firmy pożyczkowe opierają swoją działalność na nieco innych przepisach aniżeli banki. W pierwszym przypadku kluczową rolę odgrywa kodeks cywilny, w drugim skuteczne narzędzie ochrony Klientów spełnia ustawa o prawie konsumenckim. Trudno zatem ukryć, że współpraca z bankiem należy do bezpieczniejszych (przynajmniej tak wynika z aktualnie obowiązującego ustawodawstwa).

Czym właściwie jest kredyt gotówkowy?

Wybór pomiędzy firmą pożyczkową a bankiem, to dopiero pierwszy krok. Przed podjęciem jakiejkolwiek wiążącej decyzji, dobrze wiedzieć nieco więcej o produkcie, który nas interesuje. Głównym wyróżnikiem kredytów gotówkowych spośród innych form wsparcia finansowego jest dowolność w wydatkowaniu pozyskanych pieniędzy. Najprościej mówiąc: jeśli ocena zdolności kredytowej zakończy się powodzeniem, instytucja wypłacająca środki nie będzie wymagała wskazania, gdzie pożyczona kwota zostanie spożytkowana. Może być to zakup potrzebnego sprzętu AGD/RTV, wyjazd na wyczekiwany urlop w upragniony zakątek świata czy nawet spłata innego typu zobowiązań (taką możliwość oferuje m.in. bank Santander).

Czy oznacza to jednak, że z pomocą kredytu gotówkowego opłaca się finansować bardziej pokaźne inwestycje? Bynajmniej – jeśli celem jest np. nowy samochód, zdecydowanie lepiej dopytać o ofertę skierowaną właśnie pod tym kątem, która na ogół wypadnie znacznie korzystniej. Co również zrobić w sytuacji, gdy ze strony banku pojawi się pytanie o planowane zakupy lub inwestycję? Najpewniej chodzi o statystykę i chęć ciągłego dostosowywania warunków współpracy do preferencji i oczekiwań Klientów. Przy kredytach celowych (czyli np. mieszkaniowych, hipotecznych) instytucja udzielająca wsparcia wymaga na ogół bezwzględnej transparentności.

Który wskaźnik jest najistotniejszy?

Niska prowizja, znikoma opłata przygotowawcza za udzielenie kredytu, atrakcyjna wysokość oprocentowania stałego i zmiennego – niezależnie od tego, w jaki sposób potencjalni kredytobiorcy będą zachęcani do współpracy z danym bankiem, najlepiej uważnie śledzić wartość RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania, bo takie jest rozwinięcie tajemniczego dla niektórych skrótowca, to w istocie bardzo miarodajny wskaźnik. Oznacza on rzeczywisty koszt kredytu w ujęciu rocznym i powinien obejmować zdecydowaną większość obciążeń, jakimi może obarczyć nas bank. Co ciekawe, sposób wyliczania RRSO uległ standaryzacji już kilka lat temu – na mocy zapisów dyrektyw unijnych. Pamiętajmy też, że rozkładanie spłaty zobowiązania na zbyt długi czas nie jest korzystne.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby pomyślnie zaciągnąć kredyt gotówkowy, nie wystarczy, rzecz jasna, mieć pełnej zdolności do czynności prawnych i być osobą pełnoletnią. Każda firma pożyczkowa i bank ma wewnętrzne regulaminy, precyzujące dokładnie, jakim wymogom musi sprostać przyszły Klient. Decydując się pozyskać dodatkową gotówkę na choćby niezwykle przyziemny cel, najlepiej nie zalegać z żadnymi bieżącymi należnościami (wliczając niezwykle popularne karty kredytowe). Pod uwagę bierze się też m.in.: wiek, stan cywilny, źródło oraz poziom comiesięcznych dochodów. O wszelkich ewentualnych trudnościach z terminowością spłat doskonale wie Biuro Informacji Kredytowej.

Oferta dotychczasowego banku?

Bank zajmujący się prowadzeniem naszego dotychczasowego ROR-u (rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, czyli najzwyklejszego konta osobistego), powinien przedstawić nad wyraz atrakcyjną propozycję i przeprowadzić cały proces znacznie sprawniej. Jeśli tak się nie stanie, nie warto tracić czasu i lepiej przystąpić do pogłębionej analizy wszystkich dostępnych na rynku ofert. Atrakcyjną opcją są internetowe porównywarki, które w kilka minut pozwalają zgromadzić sporo danych i finalnie oszczędzić czas.

 

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych