Wiadomości z polskiej gospodarki

Polish Economy grew 4.7% in the fist quarter of 2019

Przeczytaj ten artykuł Vestle, aby dowiedzieć się o sile gospodarczej Polski i dlaczego wiele firm szuka w Polsce wzrostu.

Wzrost gospodarczy w Polsce

Z uwagi na potencjalne problemy gospodarcze, takie jak trwająca saga Brexitu i ogólne spowolnienie, większość krajów europejskich radzi sobie z dominacją nagłówków gazet, jednak ostatni boom, którego doświadcza Polska, prawie nie został zauważony. W rzeczywistości Polska staje się mistrzem w Europie, osiągając średni wzrost o 4,2% rocznie w latach 1992-2019. W tym tempie Polska jest na dobrej drodze, aby dogonić Europę Zachodnią, a jej całkowity PKB wynosi 524 mld EUR, stała się siódmą co do wielkości gospodarką w UE. *

Co więcej, według ostatnich badań Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, jeśli Polska jest w stanie utrzymać to samo tempo wzrostu, może dorównać Niemcom – największej gospodarce w UE – w ciągu 21 lat. ** Czytaj dalej ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o obecnym miejscu polskiej gospodarki na świecie.

 

Warszawa przyciąga nowy biznes

Stolica Polski stała się jednym z najszybciej rozwijających się miast w UE, zarówno pod względem biznesowym, jak i kulturowym. Miejsce narodzin słynnego kompozytora Chopina, od którego nazwane jest główne międzynarodowe lotnisko miasta. Warszawa przyciąga rocznie ponad sześć milionów ludzi w turystyce, szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Warszawiacy są znani z tego, że są ludźmi otwartymi, ambitnymi i energicznymi, co nadaje miastu żywotność i chęć przyjmowania nowych pomysłów, firm i koncepcji. Niektórzy nawet zauważyli, że energia Warszawy przypomina niektóre większe amerykańskie miasta.

Dodając do tego dogodną lokalizację w Europie Środkowej, nic dziwnego, że coraz więcej międzynarodowych i lokalnych startupów szuka w Warszawie swoich baz domowych. Jedną z pierwszych dużych korporacji, która wkroczyła do Warszawy, był General Electric, który 25 lat temu otworzył swój oddział i zatrudnia obecnie ponad 6500 pracowników, koncentrując się na sektorach lotniczym, energetycznym, medycznym i informatycznym. Dla mniej wymagających, polska organizacja pozarządowa Startup Poland zapewnia przedsiębiorcom pomoc we wczesnych dniach rozwoju biznesu, tworząc żyzny grunt dla ambitnych startupów i łącząc je z podobnymi przedsięwzięciami w skali globalnej.

W artykule Euronews, Prezydent Warszawy zauważył, że jednym z głównych powodów, dla których ludzie wybierają Warszawę do założenia nowych firm, jest to, że miasto zapewnia dobrą dostępność do rynków, dobrze wykształconą siłę roboczą i solidną infrastrukturę, które razem przyczyniają się do wysokiej jakości życia. *** A przy różnicy w wynagrodzeniach kobiet wynoszącej 7,2% Polska plasuje się na jednym z najwęższych w UE. ****

 

Złoty wiek

Istnieje kilka innych czynników utrzymujących wzrost gospodarczy w Polsce. Jednym z nich jest szczególnie duży krajowy rynek konsumencki, obejmujący 61% jego PKB (który również przewyższa średnią UE). Dodając do tego stale rosnący rynek pracy, ze względu na stały napływ imigrantów z takich krajów, jak Ukraina i kraje Wspólnoty Niepodległych Państw. A dzięki różnym inicjatywom społecznym wprowadzonym przez rząd w 2019 r., takim jak Rodzina 500+, rodziny w Polsce korzystają ze średniego wzrostu od 2% do 3% rocznego dochodu do dyspozycji, stanowiącego 1,7% PKB i który wynosi spodziewany wzrost ogólnego zużycia o 3%.

Najwyraźniej polskie ostrogi społeczne nie znają wieku ani granic. Młodsi ludzie, zwłaszcza studenci uniwersytetów, czerpią korzyści z faktu, że nie muszą płacić podatków dochodowych w wieku poniżej 26 lat, a emeryci już zauważyli, że rosnące emerytury i podatki dochodowe zostały obniżone o 1%.

Inwestorzy zwracają szczególną uwagę na rosnący w Polsce wzrost e-commerce, wzrost o 15% w latach 2008-2018, ze szczególnym uwzględnieniem Wirtualnej Polski, największej firmy medialnej i e-commerce w kraju, która w 2018 r. wzrosła o 20% *.

 

Wzrost gospodarczy nie jest cudem

Oczywiście, nawet gdy rzeczy wyglądają na najjaśniejsze, sceptycyzm jest pełen. Analitycy z Politico przypisują boom gospodarczy Polsce w dużej mierze czynnikom zewnętrznym, w tym ożywieniu w innych krajach UE w 2017 r. i szybko zauważyli, że wśród wzrostu gospodarczego rządząca partia PiS (Polskie Prawo i Sprawiedliwość) popełniła szereg wykroczeń, w tym narażanie na szwank instytucji państwowych, które mogą mieć wpływ na dalszy długoterminowy wzrost.

Ostrzegają, że ponieważ w pozostałej części UE wciąż panuje spowolnienie gospodarcze, Polska może dostrzec własne skutki. Potencjalne środki zaradcze / środki zapobiegawcze obejmują przywrócenie praworządności i wdrożenie szeregu reform ukierunkowanych na podniesienie wieku emerytalnego i poprawę klimatu dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. *****

 

Podsumowanie

To ekscytujący czas w Polsce, a ponieważ gospodarka wciąż się rozwija, pozostaje atrakcyjną ofertą dla wielu osób prywatnych i firm. Jeśli jesteś świadomym inwestorem, który chce skorzystać z tętniącego życiem rynku w Polsce, Vestle jest doskonałym źródłem wszelkiego rodzaju wiadomości gospodarczych, od artykułów informacyjnych, takich jak szczegółowe wykresy wydajności na ponad 800 instrumentach CFD, a także asortyment narzędzi handlowych i wskaźniki, które pomogą ci to zrozumieć. W Vestle znajdziesz znacznie więcej niż tylko niezawodną platformę handlową. Oferujemy również bezpłatne materiały edukacyjne, szkolenia 1 na 1 z trenerem handlowym oraz wybór zasobów, które pomogą Ci podejmować bardziej świadome decyzje.

 

 

Źródła:

polanddaily.com/331-polish-economy-grew-47-in-the-first-quarter-of-2019-and-growth-continues

Vestle (znany dawniej jako iFOREX) jest nazwą handlową iCFD Limited, licencjowana i regulowana przez Cypryjski Urząd Securities and Exchange Commision (CYSEC) numer licencji: 143/11. Materiały zawarte w niniejszym dokumencie, zostały stworzone we współpracy z Vestle i nie powinny w żaden sposób być rozumiane, bezpośrednio lub pośrednio, jako porady inwestycyjne, rekomendacje lub sugestie o strategii inwestycyjnej w odniesieniu do instrumentów finansowych, w jakikolwiek sposób. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości w tym dokumencie nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.1% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Pełne zrzeczenie się: www.vestle.pl/legal/analysis-disclaimer.html

 

 

 

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych