Jak bezpiecznie korzystać z konta internetowego

Konto bankowe to produkt finansowy z którego korzysta większość z nas i bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Rachunek bez możliwości obsługi go przez internet, płatności mobilnych czy płatności kartą (nie mówiąc już o płatnościach telefonem) to dziś przeżytek.

Jesteśmy przyzwyczajeni do zarządzania finansami za pomocą konta bankowego i samej bankowości internetowej, z obu tych narzędzi korzystamy wręcz instynktownie, nie zastanawiając się nad zagrożeniami, które się z nimi wiążą. Tymczasem zarówno „zwyczajni” oszuści, jak i cyberprzestępcy chętnie wykorzystają nasze słabości i nawyki przeciwko nam po to, by pozbawić nas naszych pieniędzy, dlatego zarówno nasz tradycyjny, jak i wirtualny portfel wymagają od nas szczególnej uwagi. Tego jak chronić się przed oszustami i jak bezpiecznie korzystać z konta bankowego i z samej bankowości elektronicznej dowiesz się z naszego artykułu!

 

Nowe technologie i…nowe zagrożenia

Dawniej, by zrobić przelew czy wypłacić pieniądze należało osobiście udać się do banku i tam dokonać takiej operacji. Dziś, by zarządzać swoimi finansami nie musimy ruszać się z domu, gdyż praktycznie wszystko od założenia konta czy lokaty po zlecenie przelewu możemy „załatwić” przez internet. Warto jednak pamiętać o tym że nowe technologie to nie tylko nowe szanse, lecz również nowe zagrożenia z których warto zdawać sobie sprawę. W pewnym sensie jest to cena jaką przychodzi nam płacić za wygodę i szeroko rozumiany postęp technologiczny. Wirtualny portfel jest podobnie jak ten tradycyjny narażony na ataki. Zmieniają się jedynie sposoby za pomocą których oszuści próbują pozbawić nas zgromadzonych na koncie środków. Tak, jak i my nie musimy już wychodzić z domu, by zarządzać swoimi pieniędzmi, tak nie muszą robić tego również złodzieje, którzy cyberataku mogą dokonać we własnych czterech ścianach siedząc przed ekranem komputera.

 

Chroń swoje dane

Chcesz wiedzieć jak bezpiecznie korzystać z konta internetowego? Przede wszystkim chroń te dane, które umożliwiają Ci do niego dostęp i nie dziel się nimi z osobami trzecimi (i to bez względu na to jak bliskie relacje Cię z nimi łączą).

Dziś złodzieje nie napadają już na banki, bowiem znaleźli inny sposób na to, by dokonać kradzieży, gdyż tam, gdzie swoją funkcję w pełni spełniają bankowe zabezpieczenia zawieść może…czynnik ludzki.

Warto wiedzieć, że cyberprzestępcy stosują różne sztuczki i socjotechniki, by wyłudzić od nas dane, które umożliwią im dostęp do naszego konta (zazwyczaj potrzebują do tego hasła i loginu). Jedne sposoby są bardziej, inne mnie wyrafinowane, lecz znaczna część z nich mimo ostrzeżeń znajdujących się i w sieci i na stronach samych banków nadal okazuje się przerażająco skuteczna.

Jak działają oszuści? Mogą wysyłać nam maile, podejrzane linki, mogą podszywać się po kogoś z banku i poprosić o potrzebne im dane, częstą praktyką jest również wysyłanie linków do fałszywej strony z płatnościami, która jest pod baczną obserwacją złodziei.

Powiedzieliśmy już czego potrzebuje haker, by zyskać dostęp do naszego konta. A jakie dane wystarczą mu do tego, by dokonywać różnych operacji finansowych? Są to kody sms, coraz rzadziej używane karty kodów jednorazowych lub to w jakim banku mamy konto i z jakiego telefonu i wersji oprogramowania korzystamy. Wydaje Ci się, że takie informacje niezwykle trudno jest pozyskać? Niestety nie do końca. Większość użytkowników podaje oszustom wspomniane dane w dobrej wierze, albo…w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego jak niewiele w gruncie rzeczy potrzeba do tego, by nieuprawniona osoba zyskała dostęp do ich zgromadzonych na koncie środków.

 

Uwaga!

Interesuje Cię pożyczka internetowa? W takim wypadku wiedza o tym jak bezpiecznie korzystać z konta również Ci się przyda, gdyż po pierwsze jego posiadanie jest jednym z warunków ubiegania się o pożyczkę, po drugie zaś przyznane Ci pieniądze trafią właśnie…na Twój rachunek bankowy. Dlatego już dziś zadbaj o to, by Twoje pieniądze (nawet jeśli pochodzą od firmy pożyczkowej) były w 100% bezpieczne.

 

Phishing – jak go rozpoznać i nie dać się oszukać

Próba wyłudzenia danych o której już powiedzieliśmy fachowo określana jest jako phishing. Niestety cyberprzestępcy zazwyczaj dobrze wiedzą jak najlepiej podejść swoją ofiarę, potrafią grać na jej emocjach albo wykorzystać brak wiedzy o tym jak działają banki i jakie zabezpieczenia stosują.

Jedną z metod wyłudzenia danych są np. maile informujące o rzekomej awarii systemu bankowego albo o próbie włamania się na nasze konto. Taka wiadomość prócz komunikatu o próbie „oszustwa” zawiera również link do fałszywej strony „banku” na którą mamy wejść, by udowodnić, że „my to my”. Aby to zrobić musimy „tylko” zalogować się na stronie „banku” i podać swoje dane. Problem jednak w tym, że takiego maila otrzymujemy nie od banku, lecz od oszusta, który próbuje uzyskać dostęp do naszego konta. Jeśli tylko podamy mu „wymagane dane” – możemy od razu pożegnać się z naszymi pieniędzmi. Co gorsza, złodzieje zazwyczaj „przykładają się” do swojej „pracy”, dlatego strona na której się znajdziemy może do złudzenia przypominać stronę naszego banku (łącznie z kolorystyką, elementami graficznymi czy komunikatami bezpieczeństwa), co ma uspokoić potencjalną ofiarę, uśpić jej czujność i sprawić, że bez oporów poda swoje dane.

Warto wiedzieć, że obecnie ewoluują nie tylko używane przez banki zabezpieczenia, lecz również stosowane przez złodziei metody. Te drugie jeszcze kilka lat temu pisane były łamaną polszczyzną i już na pierwszy rzut oka pachniały prowizorką, dziś sposoby te są coraz bardziej przemyślane, dopracowane i wyrafinowane.

 

Pamiętaj!

Nim zareagujesz na wiadomość o próbie „włamania się” na Twoje konto i podejmiesz kroki opisane w mailu czy smsie upewnij się, że otrzymany komunikat rzeczywiście pochodzi od Twojego banku. Jak to zrobić? W tym celu najlepiej skontaktować się z infolinią placówki bankowej w której mamy konto i zapytać o to czy to bank jest nadawcą wiadomości, którą właśnie otrzymaliśmy i czy miała miejsce jakakolwiek awaria.

 

Uważaj na to, gdzie klikasz

Jak można się domyślać złodzieje nie ograniczają się tylko do wysyłania nam maili. Próbę wyłudzenia danych mogą podjąć także za pomocą smsa. Taka wiadomość również prowadzi nas do strony z której nawet nieświadomie możemy pobrać złośliwe oprogramowanie. Co potem? Pobrane oprogramowanie umożliwi złodziejom przechwytywanie naszych kodów autoryzacyjnych, co przekłada się na dokonywanie „w naszym imieniu” transakcji.

 

Wskazówka!

Fakt, że korzystanie z bankowości elektronicznej wiąże się z wieloma zagrożeniami nie świadczy o słabości bankowych zabezpieczeń. To, że niektóre popularne banki udostępniły informacje o próbach ataku i wyłudzenia danych nie znaczy, że tylko na ich stronach takie próby miały miejsce. Dlatego niezależnie od tego w jakim banku mamy konto zawsze warto zachować czujność i ostrożnie podchodzić do wszystkich wysyłanych nam wiadomości.

Pamiętaj, że o bezpieczeństwo zgromadzonych na koncie środków powinien dbać nie tylko nasz bank, lecz przede wszystkim my sami, gdyż nawet najlepsze zabezpieczenia bankowe nie okażą się przydatne tam, gdzie zawiedzie czynnik ludzki.

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych