Jednolity Plik Kontrolny w programie do fakturowania

Przepisy dotyczące dokumentacji przedsiębiorstw zmieniają się na naszych oczach błyskawicznie. Już od pierwszego stycznia 2018 roku każda firma, nawet mikroprzedsiębiorstwa zobowiązane będą do wystawiania Jednolitego Pliku Kontrolnego.

 

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

Jednolity Plik Kontrolny to księgi i dokumenty księgowe tworzone i zapisywane za pomocą programów komputerowych w specjalnie do tego przeznaczonym formacie. Przekazywane są one na żądanie organu podatkowego. Do momentu gdy urząd skarbowy nie poprosi podatnika o dane z JPK podatnik zobowiązany jest je generować i przechowywać. Już od ponad roku duże przedsiębiorstwa muszą przedkładać JPK w Urzędach Skarbowych. Od początku tego roku kalendarzowego taki obowiązek spoczywa także na barkach małych i średnich podmiotów, z kolei od 1 stycznia 2018 roku obowiązek będzie dotyczył wszystkich, nawet mikroprzedsiębiorstw.

 

Co wchodzi w skład Jednolitego Pliku Kontrolnego?

Na plik JPK składa się z 7 elementów:

– księgi rachunkowe

– wyciąg bankowy

– magazyn

– ewidencja zakupu i sprzedaży

– faktura VAT

– podatkowa księga przychodów i rozchodów

– ewidencja przychodów.

W przyszłości najprawdopodobniej struktur tych będzie jeszcze więcej.

 

Co zmieni Jednolity Plik Kontrolny?

Głównym zadaniem JPK według założeń będzie sprawniejszy przepływ danych. Szczególnie przydatne ma okazać się to dla organów podatkowych. Jednolity Plik Kontrolny co do zasady wysyłany ma być wyłącznie pocztą elektroniczną (e-mail). To duże ułatwienie i spory plus dla organizatorów, zaoszczędzą tym niepotrzebnych wydatków oraz sporo czasu niewielkim firemkom. Drugim, równie istotnym powodem, o ile nie bardziej istotnym, ma być skrócenie czasu kontroli podatkowych oraz poprawa ich jakości. W wyrażeniu “skrócenie czasu kontroli” zawarte jest także całkowite pomijanie kontroli w przypadkach kiedy dane nie budzą podejrzeń. Jest to kolejny element wprowadzany przez nowy rząd w celu uszczelniania systemu podatkowego.

 

W jaki sposób oraz gdzie wygenerować Jednolity Plik Kontrolny?

Jednym z programów do tego będzie JPK program do fakturowania– składa się na niego program Faktura Small Business lub Faktura Small Business HANDEL.  W najnowszych wersjach programów możemy generować Jednolity Plik Kontrolny. Aby tego dokonać wystarczy jedynie wejść w zakładkę: Zestawienia/Analizy a następnie zakładka e-Kontrola podatkowa (JPK). Kolejnym krokiem jest przycisk ‘Generuj’, następnie nadajemy nazwę pliku i wybieramy typ.

W Fakturze Small Business możemy tworzyć plik dla faktur VAT JPK_FA, JPK_VAT, a w wersji  HANDEL ponadto pliki dla magazynu, czyli JPK_MAG. Jednym z ważniejszych kroków będzie ponadto wybranie Urzędu Skarbowego, do którego należymy oraz wybór okresu za który chcielibyśmy wygenerować zestawienie. Po zakończeniu pracy, zapisujemy i przekazujemy plik księgowej, która ewentualnie dołącza pliki innych struktur i przesyła do Urzędu Skarbowego.

 

 

3 komentarze to “Jednolity Plik Kontrolny w programie do fakturowania”

  1. Andrzej pisze:

    Dobry materiał, dzięki za poradę!

  2. Kamil pisze:

    Ciekawy i przydatny artykuł, bo Ministerstwo Finansów niewiele informuje o JPK. Sprawdziłem Fakturę Small Business i wydaje się ciekawy, chyba zamówię.

  3. Karolka pisze:

    Witam,ja mam właśnie Faktura Small Business HANDEL bardzo lubię pracować na tym programie. Teraz po wprowadzeniu tego JPK mogę spokojnie sobie generować ten plik. Widać, że im jako firmie zależy na tym żeby ciągle coś poprawiać i dodawać nowe rzeczy w programie. Ostatnio dodali też komunikację z programami do księgowości.Jednym słowem POLECAM!

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych