Kupno mieszkania – co sprawdzać przed zawarciem umowy

Zakup mieszkania to zwykle jedna z najradośniejszych decyzji, a zarazem jedna z największych i najbardziej odpowiedzialnych transakcji w życiu. Aby kupno własnego „M” przebiegało pomyślnie i bezproblemowo, warto dokładnie przygotować się do zawarcia umowy z deweloperem lub właścicielem nieruchomości. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego.

 

Kupno mieszkania – co sprawdzić u

dewelopera

Zanim zdecydujesz się na zakup nowego mieszkania, spróbuj dowiedzieć się jak najwięcej na temat sprzedawcy, czyli firmy deweloperskiej. Szczególnie wartościowe będą opinie osób, które w przeszłości skorzystały z jej usług – możesz dowiedzieć się z nich, jak lokatorzy oceniają współpracę z deweloperem oraz jakość ukończonego budynku.

W dalszej kolejności zapoznaj się ze szczegółami związanymi z inwestycją, w której mieści się interesujące Cię mieszkanie. Na podstawie przepisów ustawy deweloperskiej, wszystkie niezbędne dane na ten temat muszą zostać umieszczone w dokumencie nazywanym prospektem informacyjnym, który deweloper ma obowiązek udostępnić na Twoją prośbę.

Pamiętaj, że przed podpisaniem umowy z deweloperem masz możliwość negocjowania ceny i korzystniejszego kupna mieszkania – zawsze warto skorzystać z tej możliwości przed podjęciem ostatecznej decyzji.

co-sprawdzac_wt

Kupno mieszkania – formalności na rynku

wtórnym

Przed zakupem mieszkania z drugiej ręki koniecznie zapoznaj się z księgą wieczystą nieruchomości. Dzięki informacjom, które są w niej zawarte, dowiesz się, czy sprzedający jest jedynym właścicielem mieszkania, czy na lokalu nie ciąży hipoteka lub prawa osób trzecich (np. prawo służebności lub pierwokupu).

Dodatkowo poproś sprzedającego o przedstawienie Ci zaświadczenia o:

  • lokatorach zameldowanych w mieszkaniu,
  • niezaleganiu z czynszem dla spółdzielni mieszkaniowej,
  • niezaleganiu z opłatami dla dostawców mediów.

Zanim podpiszesz umowę

Jeżeli zdecydujesz się na podpisanie umowy sprzedaży-kupna mieszkania, pamiętaj, że każdy dokument tego typu musi być bezwzględnie ujęty w formie aktu notarialnego. Oznacza to, że musi zostać sporządzony i podpisany w kancelarii notarialnej, w obecności przedstawiciela dewelopera bądź właściciela lokalu (lub wszystkich współwłaścicieli), notariusza oraz Twojej (i ewentualnie innych osób, które mają być współwłaścicielami mieszkania).

Przed zaakceptowaniem i podpisaniem umowy, koniecznie musisz się z nią dokładnie zapoznać. W żadnym wypadku nie powinieneś podpisywać umowy, która wzbudza w Tobie jakiekolwiek wątpliwości. Jeżeli zapisy są dla Ciebie niejasne, poproś notariusza o dodatkowe wyjaśnienia. Szczególnie uważnie zapoznaj się z następującymi elementami umowy:

  • nazwa umowy – w przypadku nowego mieszkania powinna to być umowa deweloperska;
  • zapis zobowiązujący dewelopera lub właściciela do przeniesienia na Ciebie praw własności mieszkania;
  • opis nieruchomości – powinien być jak najbardziej szczegółowy i zgadzać się ze wcześniejszymi ustaleniami;
  • precyzyjny opis stanu wykończenia mieszkania (w przypadku rynku pierwotnego).

 

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

 

Źródło: Artykuł partnerski

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych