Jesteś posiadaczem IKZE? Pamiętaj o odliczeniu ulgi podatkowej. Dowiedz się, jak to zrobić.

IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, pozwoli Ci efektywnie gromadzić i pomnażać kapitał na emeryturę. Nie wszyscy wiedzą, że oszczędzanie na IKZE niesie za sobą również inne korzyści.  Sprawdzamy, w jaki sposób wykorzystać IKZE do obniżenia wysokości podatku.

 

Konta IKZE są dostępne na rynku od 2012 roku. Celem ich powstania było ułatwienie Polakom długofalowego oszczędzania oraz skłonienie ich do wzięcia finansowej przyszłości we własne ręce.

 

IKZE – jak to działa?

Na konto IKZE możesz wpłacić określoną kwotę. W 2017 roku roczny limit wpłat wynosi 5115,60 zł (równowartość 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok).

Co ważne, dochody z IKZE nie są obarczone 19-procentowym podatkiem od zysków kapitałowych, czyli podatkiem Belki. Jest to ogromna zaleta takiego sposobu oszczędzania.

Choć pieniądze z IKZE możesz wypłacić w każdej chwili, warto zrobić to po ukończeniu 65 roku życia. Dzięki temu środki będą opodatkowane jedynie zryczałtowanym podatkiem w wysokości 10 proc.

 

Wypłata środków z IKZE

Brak 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych

10-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy

 

Co się dzieje, jeśli zdecyduję się wypłacić

pieniądze wcześniej?

 

Jeśli zdecydujesz się wypłacić pieniądze wcześniej, będziesz zobowiązany uwzględnić tę kwotę w rocznym rozliczeniu PIT i zapłacić od niej podatek według skali podatkowej, której aktualnie podlegasz (18,19 lub 32 proc.)

Co ważne, jeśli zdecydujesz się wypłacić pieniądze z IKZE, musisz zabrać z rachunku całą zgromadzoną kwotę. Nie ma możliwości, aby wypłacić jedynie jej część.

 

IKZE a ulga podatkowa – co warto

wiedzieć?

 

IKZE pozwoli Ci nie tylko gromadzić kapitał na emeryturę, ale także oszczędzać pieniądze tu i teraz. Każdą kwotę wpłaconą na rachunek możesz odliczyć od dochodu w rocznym rozliczeniu PIT.  Jak to zrobić?

Wystarczy, że do zeznania głównego (PIT-37, PIT-36, PIT-28 lub PIT-36L – w zależności od formy zatrudnienia i opodatkowania) dodasz formularz PIT/O z wpisaną kwotą, jaką w ciągu roku (tego, którego dotyczy zeznanie podatkowe) wpłaciłeś na swoje konto IKZE.

 

Ulga podatkowa dla posiadaczy IKZE. Ile można zaoszczędzić?

 

Sprawdźmy, jak kwestia oszczędności na IKZE przedstawia się w praktyce. Pod lupę weźmiemy oczywiście oszczędności wynikające z ulgi podatkowej.

 

Aktualny limit wpłat na IKZE wynosi 5115,60 zł. Jeśli znajdujesz się w pierwszym progu podatkowym (18%), zostanie Ci w kieszeni 920,81 zł. Osoby, rozliczające się w 32% progu podatkowym zaoszczędzą na podatku aż 1636,99 zł. Podatnicy, którzy rozliczają się na zasadach liniowych (19%), zapłacą podatek niższy o 971,96 zł.

tabela-fb

Aby skorzystać z ulgi podatkowej, musisz posiadać dochody. Jeśli ich nie masz, nie będziesz miał od czego odpisać wpłat na IKZE, a tym samym ulga nie będzie Ci przysługiwać.

 

IKZE – finansowa pewność tu i teraz

IKZE pozwoli Ci uzyskać niemal natychmiastowe korzyści podatkowe. Jest to o tyle istotne, że za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat polski system emerytalny może wyglądać zupełnie inaczej. IKZE jest więc przysłowiowym wróblem w garści, który z pewnością okaże się lepszy niż niepewny gołąb na dachu.

 

 

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych