Czy warto mieć kilka kart kredytowych?

Posługiwanie się kartami kredytowi weszło na dobre w nasze codzienne nawyki. Korzystanie z ich jest na tyle odruchowe, że często nie mamy w naszych portfelach nic oprócz „plastikowych pieniędzy”. Te dodatkowe pieniądze  mogą być dla nas wybawieniem przy okazji świetnej promocji w sklepie, ale mogą nam także przysporzyć dodatkowych problemów. Czy warto więc posiadać kilka kart kredytowych?

 

Wiele kart – wiele możliwości

Posiadanie wielu kart może być dla nas bardzo opłacalne. Duża konkurencja na rynku finansowym otwiera przed nami drzwi do ciekawych opcji i dodatkowych przywilejów. W sieci możecie znaleźć porównanie kredytówek, dzięki któremu wybierzecie najlepszą opcję dla siebie. Najważniejsze jest ustalenie priorytetów i celów posiadania takiej karty. Zastanów się na czym Ci najbardziej zależy – czy wolisz mieć dłuższy okres bez odsetkowy czy zerową opłatę roczną?

Ważną rzeczą przy kartach kredytowych jest ich limit ustalany na podstawie zdolności kredytowej. Przy jego ustalaniu zachowaj zimną krew – weź tylko tyle, ile rzeczywiście możesz spłacić.  Sprecyzowanie limitu kredytowego może uchronić Cię przed podejmowaniem nieprzemyślanych decyzji zakupowych i dalszymi problemami wynikającymi z trudnościami w jego spłacie.

 

Programy partnerskie

Wiele banków, próbując przyciągnąć klientów, oferuje wiele programów promocyjnych przy korzystanie z karty. Robimy zakupy, płacimy karta kredytową, a na nasze wirtualne konto trafiają punkty które możemy później wymienić na atrakcyjne nagrody lub zniżki.

Wiele instytucji bankowych poszło o krok dalej – zamiast skupić klientów wokół jednego sponsora, dały nam możliwość korzystanie z większej liczny partnerów. Karty multi co-brandowe stały się świetnym narzędziem do aktywizowania konsumentów z korzyścią zarówno dla banków jak i dla sklepów sponsorskich. Posiadanie kilku różnych kart   kredytowych da Ci szerszy wybór partnerów i większą swobodę w pozyskiwaniu zniżek i punktów promocyjnych.

 

Błędne koło

Wiele osób traktuje karty kredytowe jak dodatkowe źródło finansowania – nie płacą odsetek, więc nie są zadłużeni. Oczywiście, jeżeli zobowiązanie na karcie jest spłacane terminowo, nie płacimy odsetek. Gorzej, jeżeli spóźnimy się z spłatą – z badań wynika, że w Ameryce tylko ok. 54% ludzi spłaca swoje zadłużenie na czas,  cała reszta musi ponosić koszty związane z odsetkami.

Dla osób nie radzących sobie z długami, każda kolejna karta kredytowa może być przysłowiowym gwoździem do trumny.  Po otrzymaniu pensji na konto sprawdź co się z nią dzieje – jak duża jej część idzie na spłatę karty? Ile rocznie ponosisz kosztów na jej utrzymanie? Czy dzięki temu masz jakieś dodatkowe bonusy?

Wiele osób wpada w błędne koło finansowe: korzysta z karty wyczerpując limit i czeka, aż z konta po wypłacie limit zostanie spłacony. Nie posiadając dużych zasobów pieniędzy, po spłacie zadłużenie znów muszą wykorzystywać limit na karcie kredytowej, by przeżyć do kolejnego miesiąca. Posiadanie dodatkowej karty może tylko zwiększyć tą  spiralę zadłużenia.

 

Posiadanie większej ilości karty kredytowych wiąże się z dużym ryzykiem, ale również daje duże korzyści. Najważniejszą kwestia są nasze potrzeby i zdolność racjonalnego korzystania z otrzymanych limitów.

 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych