PIH: e-paragony mogą doprowadzić do bankructwa małych sprzedawców

Polska Izba Handlu, alarmuje że wdrożenie projektu Ministerstwa Rozwoju, mającego na celu wprowadzenie elektronicznych paragonów, a w rezultacie konieczność wyposażenia sklepów i punktów usługowych w nowe kasy fiskalne przesyłające dane na temat transakcji w trybie online do resortu finansów, może pociągnąć za sobą falę bankructw małych sklepów.

Z obliczeń Polskiej Izby Handlu, organizacji zrzeszającej małe i średnie firmy, wynika że wymiana kas w skali kraju będzie opiewała na kwotę nawet 4 mld PLN (koszt jednej kasy wyniesie ok. 2 tys. PLN, a wszystkich kas działających w Polsce według Ministerstwa Finansów jest ok. 2 mln sztuk).

“Są to nieprawdopodobne koszty dla biznesu. Największe sieci wielkopowierzchniowe czy sieci dyskontów udźwigną taki wydatek, ale dla pojedynczych sklepów to zabójcza kwota. Dodatkowym obciążeniem dla firm będzie obsługa całego systemu i jego zabezpieczenie. Do tego należy dodać koszty integracji. W ocenie prezesa PIH cała akcja może nawet doprowadzić do zamknięcia drobnych przedsiębiorstw” – alarmuje Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

“Ta ustawa najbardziej uderzy w tradycyjny handel, a zyskają na tym producenci kas” – dodaje Waldemar Nowakowski.

Według firmy doradczej KPMG budżet zyska na wprowadzenia e-paragonów do 2,8 mld zł rocznie. System dzięki centralnej ewidencji wszystkich transakcji w czasie rzeczywistym ma pomóc w szybkim wychwyceniu nadużyć.

 

Mokka

One Response to “PIH: e-paragony mogą doprowadzić do bankructwa małych sprzedawców”

  1. Adrian pisze:

    Dużo ważniejsze dla kraju jest uściślenie podatków, szczególnie przy takich kosztach jakie narzuca obecny rząd.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych