Wielki wyciek danych PESEL – nawet połowa Polaków zagrożona

Media od wczoraj donoszą o wielkim wycieku numerów Pesel Polaków.  ABW bada tę sprawę bo okazuje się, że zamieszane w cały proceder mogą być kancelarie komornicze z Warszawy i Łodzi. Problem może dotyczyć od 1/3 do nawet połowy dorosłych Polaków.

Sprawa prawdopodobnie nie wyszła by na jaw gdyby nie wzmożony ruch jaki odnotowało ministerstwo Cyfryzacji w bazie numerów PESEL. To wzbudziło podejrzenia Ministerstwa i zaalarmowało Prokuraturę.

W bazie PESEL znajdują się nasze dane z którymi bez problemu potencjalny przestępca może na nasz rachunek zaciągnąć kredyt lub inne zobowiązanie. Warto zatem już dziś zabezpieczyć się w razie potencjalnego wykorzystania naszych danych przez przestępców.

By uniknąć problemów można zarejestrować się w BIK i włączyć (bezpłatnie do końca września) powiadomienie przez okres roku, o zapytaniu  jakie banki składają do BIKu w momencie gdy chcemy wziąć kredyt.  W momencie gdy takie zapytanie wpłynie do BIKu otrzymamy sms lub wiadomość e-mail. Tą samą opcję oferuje nam Krajowy Rejestr Długów.

Mokka

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych