Jest zgoda KNF na zakup akcji BPH TFI przez Alior

Podczas walnego zgromadzenia Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec zamiaru pośredniego nabycia przez Alior Bank SA akcji BPH TFI w liczbie zapewniającej przekroczenie 50 procent liczby głosów.

Zgoda KNF pozwala kontynuować rozpoczęty wiosną proces przejęcia akcji BPH przez Alior, na mocy umowy podpisanej z GE. Transakcja ta jednak nie miała dotyczyć części hipotecznej, w tym kredytów mieszkaniowych we frankach oraz innych walutach jak i BPH TFI.

Nie oznacza to jednak, że Alior wraz z Bankiem BPH przejmie także TFI.

Alior Bank poinformował w komunikacie, że umowa sprzedaży akcji i podziału nie przewiduje przejęcia BPH TFI przez Alior Bank. Zgoda dotycząca BPH TFI była konieczna ze względów formalnych, z uwagi na to, że od dnia nabycia przez Alior Bank akcji Banku BPH w wezwaniu do zapisywania się na sprzedaż akcji Banku BPH ogłoszonym przez Alior Bank do dnia podziału Banku BPH Alior Bank będzie znaczącym akcjonariuszem całego Banku BPH, którego spółką pośrednio zależną jest BPH TFI.

“W krótkim okresie przejściowym Alior Bank nie będzie wykonywał praw głosu z posiadanych akcji Banku BPH oraz nie będzie wywierał żadnego wpływu na Bank BPH, ani tym bardziej na zależną od niego spółkę jaką pozostanie BPH TFI” – stwierdził rzecznik Aliora.

Warto w tym miejscu podkreślić, że największym instytucyjnym inwestorem Alior Banku od 2015 roku jest PZU, który przejął wówczas 25,19 procent akcji banku. Po sfinalizowaniu przejęcia BPH Alior stanie się 9, największym bankiem w Polsce.

 

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych