Jednolity Plik Kontrolny

Od 1 lipca duże przedsiębiorstwa czyli te, które zatrudniają ponad 250 pracowników lub ich roczne obroty przekraczają ponad 50 milionów euro, obowiązuje nowy przepis o Jednolitym Pliku Kontrolnym.

Zobowiązuje to podatników do przekazywania danych podatkowych w ujednoliconej formie elektronicznej. Ustawodawca prognozuje, że już w pierwszym roku użytkowania nowego rozwiązania budżet zyska 200 milinów zł a w kolejnych latach liczba ta ma przekroczyć 300 milinów złotych.

Dziś właśnie mija ostateczny termin na przesłanie przez przedsiębiorców ich pierwszego elektronicznego sprawozdania. Oczywiście nowa forma składania zeznań przed organem podatkowym, wymusza na podatnikach modyfikację prowadzenia ksiąg podatkowych oraz dostosowania dotychczasowych systemów księgowych o nowa funkcjonalność. Jest to wydatek rzędu od kilku tysięcy do nawet miliona złotych w zależności od przedsiębiorstwa.

Tymczasem od 2018 roku Jednolity Plik Kontrolny będzie dotyczył także mikroprzedsiębiorstw oraz osób samozatrudnionych. System ten ma pozwolić na dokładną kontrolę finansów firm oraz zwiększyć wpływy do budżetu niwelując tzw. szarą strefę.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych