Frankowicze czują się podwójnie oszukani, a rynek ma się bardzo dobrze

Po tym jak Kancelaria Prezydenta przedstawiła propozycję rozwiązania problemu kredytów frankowych, frankowicze stwierdzili, że zostali oszukani po raz drugi, tym razem przez prezydenta, który jak twierdzą zainteresowani skłamał kilkukrotnie w swoich obietnicach przed- i powyborczych. Tym czasem indeks WIG 20 zanotował najlepszy wynik wśród wszystkich wskaźników giełdowych na świecie, a ekonomiści banku Morgan Stanley oceniają, że prezydencki projekt ustawy frankowej zmniejsza ryzyko obniżki ratingu Polski.

Już przed rokiem, jak i w kolejnych miesiącach, analitycy finansowi twierdzili, że obietnice prezydenta nie są możliwe do zrealizowania, gdyż mogą spowodować załamanie się systemu bankowego. I stało się…

Przewalutowanie kredytów we frankach szwajcarskich, o którym przez ponad rok mówił Prezydent Andrzej Duda zostało odłożone na co najmniej rok. Projekt ogłoszonej ustawy frankowej dotyczy mniej kontrowersyjnego rozwiązania czyli zwrotu spreadów (różnic pomiędzy kursem sprzedaży a kursem kupna walut przez bank).

Na początku br. pierwsza wersja prezydenckiego projektu zakładająca m.in. przewalutowanie po tzw. sprawiedliwym kursie, zwrot spreadów i możliwość oddania mieszkania w zamian za anulowanie zadłużenia, została oceniona przez Komisję Nadzoru Finansowego jak i NBP (wówczas pod kierownictwem Marka Belki) jako groźną dla całego systemu finansowego.

Przed laty pojawiały się głosy, że należy ograniczyć możliwości udzielania kredytów we frankach, gdyż niosą one ze sobą duże zagrożenie, a banki w tej materii są najzwyczajniej nieuczciwe. Wówczas politycy, obecnie rządzącej partii (PiS) stwierdzili, że nie można podejmować działań w kierunku ograniczeń udzielania tego typu kredytów gdyż będą to działania skierowane przeciwko wolności obywatelom…

Jak widać, ktoś kto w dużej mierze pozwolił bankierom na jakby nie było oszukiwanie klientów, chciał przypisać sobie zasługi za naprawę systemu bankowego. Niestety okazuje się, że owa naprawa miała opierać się na nieprzemyślanych i nieodpowiedzialnych decyzjach.

Dalszy komentarz pozostawiamy czytelnikom.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych