60-miliardowa dziura w budżecie

Pierwszy projekt budżetu, za który pełną odpowiedzialność bierze ekipa PiS zakłada, że planowany deficyt budżetu państwa w 2017 r. na poziomie 3,1% PKB ma nie przekroczyć 59-59,5 mld zł. Jest to suma blisko 5 mld większa od pierwotnie planowanego deficytu.

Jak donosi “Puls Biznesu”, w przyszłym roku do kasy państwa wpłynie 324 mld zł. Dochody z VAT, którego stawki pozostaną na obecnym poziomie, mają wzrosnąć o 11 proc. do poziomu 143 mld. Około 10 mld zł mają wynieść wpływy za sprawą zwiększonej ściągalności podatków.

Warto zwrócić również uwagę na deficyt sektora finansów publicznych, który wyniesie 2,9% PKB. Rząd zakłada, że będziemy mieli nieustannie dobrą koniunkturę i dopuszcza życie ponad stan, gdyż jego zdaniem nie może być źle. Wydając pieniądze rząd zakłada, że inni, w domyśle samorządy będą musiały oszczędzać na wszystkim na czym tylko się da. Dług publiczny już w tym roku ma przekroczyć 52% PKB, a w takiej sytuacji wystarczy rok złej koniunktury, który wymusi podnoszenie podatków i obniżanie długu.

Wstępny projekt omawiali we wtorek członkowie Rady Ministrów. Po przyjęciu budżetu projekt zostanie skierowany do Rady Dialogu Społecznego by ta mogą zgłosić do niego ewentualne uwagi. Zgodnie z przepisami dokument do końca września powinien trafić do Sejmu.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych