Wakacyjne ubezpieczenia

Blisko 70 proc. Polaków planujących podróż zagraniczną zamierza ubezpieczyć się z tego tytułu. Nie oznacza to jednak, że mogą czuć się w pełni bezpieczni. Dlaczego? Źle dobrana polisa nie zadziała. Co zrobić by uniknąć takiej sytuacji?

Wartość polisy powinna być dopasowana do miejsca, w które się wybieramy, bo koszty opieki medycznej diametralnie różnią się w poszczególnych krajach. Im dalej od miejsca zamieszkania, tym wyższe będą koszty ewentualnego transportu medycznego do kraju.

Z Badania „Plany wakacyjne Polaków 2016 – destynacje, organizacja i ubezpieczenie podróży”, wynika że około 30 proc. Polaków wyjeżdżających w tym roku za granicę zamierza wykupić polisę u ubezpieczyciela. Taki sam odsetek ankietowanych skorzysta ze standardowego ubezpieczenia oferowanego przez biuro podróży.

– Bardzo ważną rzeczą w samej polisie jest zakres samego ubezpieczenia. Należy zwrócić uwagę na to czy obejmuje ono koszty leczenia, transportu medycznego, ochronę prawną , ochronę od odpowiedzialności cywilnej, itp. Trzeba również zwracać uwagę na sumy gwarantowane w poszczególnych zakresach ubezpieczenia – mówi Katarzyna Fatyga, prezes Diners Club Polska.

W ubiegłym roku głośny był przypadek turysty z Polski, który wyjechał na wakacje do egzotycznego kraju, gdzie w wyniku choroby trafił do szpitala. Tydzień hospitalizacji i transport do kraju został wyceniony na 800 tys. zł. Pomimo, że pechowy podróżnik miał wykupioną polisę ubezpieczeniową, standardowy pakiet zaoferowany przez biuro podróży nie pokrył ogromnych kosztów świadczenia.

– Wybierając ubezpieczenie, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić zakres świadczeń, sumę gwarantowanego ubezpieczenia i wykluczenia – ich lista powinna być jak najkrótsza. W przypadku podstawowej polisy, którą biura podróży mają obowiązek zagwarantować, należy spodziewać się ograniczonego zakresu świadczeń i licznych włączeń, np. dotyczących schorzeń przewlekłych, jak  astma, cukrzyca lub nadciśnienia. Często wykluczeniem objęta jest też pomoc medyczna dla kobiet w ciąży – mówi Monika Grabowska, dyrektor ds. produktów i rozwoju w Diners Club Polska.

Niestety  duża grupa Polaków, aż 22 proc. wyjeżdżających w zagraniczną podróż, w ogóle nie rozważa skorzystania z polisy. Urlopy bez ubezpieczenia to przede wszystkim domena ludzi młodych, choć to właśnie wśród nich odsetek osób planujących dalekie podróże poza Europę jest największy. Co ciekawe większą świadomość potrzeby ubezpieczenia podróży zagranicznej mają mężczyźni niż kobiety. Z jakiejkolwiek formy ubezpieczenia rezygnuje aż 36 proc. kobiet i jedynie 6 proc. mężczyzn.

Blisko 12 proc. Polaków  deklaruje, że na wakacje wyposaży się wyłącznie w kartę Karty EKUZ, wydawaną w Polsce przez NFZ.

Jednak Karta EKUZ gwarantuje jedynie podstawową opiekę zdrowotną w krajach europejskich i to płatną w większości państw nawet dla jej posiadacza. Warto zatem pamiętać o karcie EKUZ podczas podróży po Starym Kontynencie oraz doposażyć się w dodatkowe ubezpieczenie.

Przed wykupieniem dodatkowej polisy należy się upewnić czy odpowiedniej ochrony nie zapewnia już ubezpieczenie zawarte w używanych przez nas produktach finansowych, np. kartach kredytowych, które często zawierają kompleksowy pakiet ubezpieczenia podróży zagranicznej, obejmujący m.in. koszty leczenia, nie wykluczając ciąży i chorób przewlekłych oraz zakupu lekarstw i transportu do kraju.

Jeśli podczas wakacyjnego wyjazdu zamierzamy uprawiać sport, szczególnie ekstremalne, należy sprawdzić czy nasze ubezpieczenie obejmuje preferowane dyscypliny. Część z polis nie chroni w wypadkach związanych z np. nurkowaniem czy wspinaczką, a nawet pływaniem na niestrzeżonych kąpieliskach. Często wykluczeniem bywają objęte popularne sporty, takie jak narciarstwo, jak nawet jazda rowerem. Warto zwrócić uwagę, by polisa poza bogatym pakietem podstawowym zawierała też dodatkowe ubezpieczenie zapewniające Assistance, NNW, OC, oraz ubezpieczenie sprzętu sportowego.

– Podróżujący Polacy niechętnie ponoszą dodatkowe wydatki. Rezygnując z ubezpieczenia możemy ściągnąć na siebie niespodziewane, wysokie koszty np. związane z leczeniem za granicą. Z drugiej strony nie warto przepłacać za zbędne elementy ubezpieczenia. Dlatego zawsze należy sprawdzić jaki zakres oraz jakie kwoty zostały określone w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które w standardzie oferuje ubezpieczyciel i upewnić się czy są dopasowane do kierunku wakacyjnego wypoczynku – dodaje Monika Grabowska.

 

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych