UniCredit sprzedał część akcji Pekao SA inwestorom instytucjonalnym

UniCredit, jedna z największych grup bankowych w Europie, włoski właściciel Pekao, borykający się z problemami wywołanymi przez toksyczne kredyty, obniżającymi jej wartość, by nie utracić płynności finansowej postanowiła pozbyć się 10 proc. akcji Pekao, za ok. 3,3 mld zł. UniCredit utrzymała pakiet akcji odpowiadający 40,1 proc. kapitału zakładowego, dający grupie kontrolę nad bankiem.

Wartość UniCredit jeszcze na początku roku wyceniano na ok. 136 mld zł, obecnie szacuje się, że spółka warta jest 50,9 mld zł. W efekcie czego Pekao warte 35,6 mld zł stanowi ok. 70 proc. wartości całej grupy.

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że “wyjaśnia okoliczności” sprzedaży akcji Pekao przez UniCredit, a Wicepremier Mateusz Morawiecki wypowiedział się na temat ewentualnej możliwości repolonizacji Pekao – “jak będą takie możliwości na rynku, to będziemy starali się zwiększać udział polskich instytucji w sektorze bankowym”.

Zainteresowanie kupnem Pekao wyraziło jednak PZU, które warto tutaj podkreślić, w 2015 roku kupiło pakiet 26 proc. akcji Alior Banku i stało się tym samym jego największym akcjonariuszem. Pojawiły się również pogłoski, jakoby Alior Bank zamierzał przejąć 87 proc. akcji Banku BPH, w wyniku czego stałby się dziewiątym największym bankiem w Polsce.

Czy PZU może w niedługiej przyszłości stać się właścicielem Pekao? Na to pytanie nie znamy jeszcze odpowiedzi…

Bank Pekao został założony w 1910 roku, a na GPW zadebiutował w 1998 roku. W ramach prywatyzacji w 1999 r. Pekao zostało przejęte przez UniCredit. Od tamtej pory cena akcji polskiego banku powiększyła się ponad trzykrotnie, z 40 zł do dzisiejszych 127 zł. W 2015 roku zysk netto Pekao wyniósł 2,3 mld złotych.

 

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych