NBP wydał nowe monety okolicznościowe z okazji Igrzysk Olimpijskich w Rio

We wtorek 26 lipca Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną i złotą monetę okolicznościową upamiętniającą historyczne występy polskiej reprezentacji na letnich olimpiadach.

Na awersie monety złotej umieszczony został układ gwiazd widniejący na fladze Brazylii –organizatora igrzysk w 2016 roku, a na rewersie symbol Polskiego Symbolu Olimpijskiego – postać kolarza górskiego podczas wyścigu oraz nawiązania do brazylijskiej fauny i flory. Awers monety srebrnej przedstawia zarys toru, na którym obraca się zawodnik rzucający młotem oraz układ gwiazd, zaprezentowany już na monecie złotej. Na rewersie widoczny jest wizerunek zawodniczki rzucającej młotem, Polski Symbol Olimpijski oraz odwołania do brazylijskiej przyrody. Projektantem monet „Polska Reprezentacja Olimpijska Rio de Janeiro 2016” jest Robert Kotowicz

„Polska Reprezentacja Olimpijska Rio de Janeiro 2016” to kolejna moneta upamiętniająca  występ polskich sportowców. W 2014 roku NBP wyemitował srebrną i złotą monetę „Polska Reprezentacja Olimpijska Soczi 2014”. Przy tej okazji wprowadzona do obiegu została również moneta o nominale 2 zł.

Srebrna dziesięciozłotówka będzie kosztowała  115 zł, a złota dwustuzłotówka 3100 zł. Dla kolekcjonerów przygotowano do 30 tys. sztuk monet srebrnych i do 2 tys. złotych – dostępnych w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP.

 

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych