GUS: w czerwcu 2016 r. sprzedaż detaliczna była wyższa o 6,5%

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w czerwcu 2016 r. sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych w skali roku zwiększyła się o 6,5%. W porównaniu z majem br. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 3,1%.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu br. była wyższa w skali roku w większości grup. Do grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem, w których odnotowano  wysoki wzrost można zaliczyć przedsiębiorstwa zajmujące się handlem pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 14,3% wobec wzrostu przed rokiem o 25%). W podmiotach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 12,2 % wobec wzrostu o 8,5 %) oraz w jednostkach sprzedających żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 5,0% wobec wzrostu o 5,8% przed rokiem).

Spadek sprzedaży odnotowano w grupie „pozostałe” (o 10,3% wobec spadku przed rokiem o 6,3%).

Zgodnie z komunikatem w grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem, najwyższy wzrost odnotowano w podmiotach handlujących tekstyliami, odzieżą i obuwiem (o 20,8% wobec wzrostu przed rokiem o 17,6%).

W okresie styczeń – czerwiec br. wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku wyniósł 5,0% (wobec wzrostu o 3,9% w 2015 r.).

Źródło: GUS

 

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych