Wysoka stopa bezrobocia w RPA

Główny Urząd Statystyczny RPA podał w poniedziałek, że stopa bezrobocia wzrosła do 26,7% w I kwartale 2016 roku w porównaniu z 24,5% stopą bezrobocia z IV kwartału 2015 roku. Kwartalne badania gospodarstw domowych wykazały, że liczba osób bezrobotnych wynosi w tej chwili 5,714 miliona osób.

Poszerzona definicja bezrobocia, obejmująca osoby, które zaprzestały poszukiwania pracy, wyniosła 36,3% w pierwszych 3 miesiącach nowego roku w porównaniu z poprzednią, która wynosiła 33,8%.

Jest to najwyższa stopa bezrobocia jaką odnotowano w RPA od 2008 roku kiedy to rozpoczęto badania statystyczne w tym kraju. “Klimat gospodarczy nie pomaga” – powiedział  Pali Lehohla  Główny Statystyk Kraju. Odniósł się  w ten sposób do sytuacji gospodarczej kraju, który nadal podnosi się po recesji z 2008/2009 roku, która spowodowała zmniejszenie liczby miejsc pracy o około milion.

Zatrudnieniu nie sprzyjają prognozy, ponieważ wysoka stopa bezrobocia w kraju, odstrasza potencjalnych inwestorów. To z kolei powoduje spadek zatrudnienia w przemyśle i jak na razie nie ma perspektyw na zmianę stanu rzeczy.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych