UniCredit planuje sprzedać Bank Pekao?

Agencja Bloomberg poinformowała, że UniCredit planuje sprzedać Bank Pekao. Bloomberg podaje, że UniCredit SpA rozważa sprzedaż pakietu akcji FinecoBanku oraz zastanawia się na swoimi aktywami w Polsce oraz Turcji. Ma to związek z problemami z jakimi borykają się banki na całym świecie i trwającym w Europie kryzysem sektora bankowego.

Anonimowe źródła podają, że “Bank rozważa sprzedaż pakietów w tureckim Yapi ve Kredi Bankasi AS oraz w Banku Pekao w Polsce. Nie podjęto żadnej decyzji, a na przegląd może wpłynąć ewentualna zmiana w zarządzie”.

Jak podaje agencja, inwestorzy chcą by ze swojej funkcji zrezygnował obecny prezes UniCredit Federico Ghizzoni. To właśnie on wielokrotnie blokował sprzedaż aktywów co doprowadziło do sytuacji, w której UniCredit jest najsłabiej dokapitalizowanym bankiem w Europie.

Pytanie brzmi, czy UniCredit znajdzie szybko nabywcę dla banku Pekao i jakie skutki ten ruch będzie miał dla całego sektora bankowego w Polsce. W piątek akcje Pekao na giełdzie spadły o 2%, na co bezpośredni wpływ miały informacje jakie podał Bloomberg.

Mimo wszystko, według specjalistów, UniCredit prawdopodobnie pozostawi sobie kontrolę nad bankiem, pozbywając się tylko pakietu mniejszościowego.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych