Reakcja rynku walutowego na nowego prezesa NBP

11 czerwca kończy się kadencja obecnego prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki. Prezydent Polski, Andrzej Duda w miniony piątek ogłosił swojego kandydata na to stanowisko, którym zgodnie z przewidywaniami okazał się Adam Glapiński.

Adam Glapiński to były członek Rady Polityki Pieniężnej i członek zarządu NBP, desygnowany na to stanowisko w lutym bieżącego roku, przez prezydenta Dudę. Rynek walutowy już w momencie powołania Glapińskiego na członka zarządu NBP przygotowywał się na potwierdzenie jego kandydatury na Prezesa tej instytucji. W tej chwili brakuje już tylko zatwierdzenia tego faktu przez Sejm.

Ponieważ ta kandydatura nie była żadnym zaskoczeniem, również rynek finansowy zareagował adekwatnie do tej sytuacji- nie zanotowano żadnych gwałtownych reakcji. Dla rynków Glapiński jest kandydatem przewidywalnym i przede wszystkim znany jest styl prowadzenia przez niego polityki finansowej. Ta sytuacja działa na korzyść złotego, któremu bardziej zaszkodzić może zbliżająca się rewizja ratingu agencji Moody’s.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych