GPW pozytywnie reaguje na decyzję Moody’s

Poniedziałek 16 maja to gorący dzień na warszawskiej giełdzie. Inwestorzy GPW zareagowali pozytywnie na ostatnią decyzję Agencji Moody’s, dotyczącej oceny ratingu wiarygodności kredytowej naszego kraju, który utrzymał się na niezmienionym poziomie A2. Pomimo obniżeniu perspektywy ze stabilnej na negatywną, wszystkie segmenty polskiego rynku akcji zanotowały mocne wzrosty.

W trakcie dzisiejszej sesji inwestorzy dokupywali akcje, co przełożyło się na zwyżki indeksów. W rezultacie WIG20 zyskał 2,12 procent, a jego wartość to 1853,78 punkty, uzyskując poziom, na którym widziany był ostatni raz 9 maja. Spore zyski odnotowały również indeksy mWIG40 oraz sWIG80.

W rezultacie żadna z dużych spółek nie zakończyła poniedziałkowej sesji na minusie. Najmniejszy wzrost odnotowały spółki paliwowe Lotos i PKN Orlen, co może mieć związek z umocnieniem się ropy naftowej na światowych rynkach.

Na uwagę zasługuje wyróżniający się ZE PAK (+28%), spółka Zygmunta Solorza-Żaka, która w pierwszym kwartale odnotowała 74 mln zł zysku netto oraz 114,4 mln zł zysku operacyjnego wobec oczekiwanych 48,5 mln zł.

Na pozostałych rynkach europejskich, za sprawą nieobecności części inwestorów ze względu na Zielone Świątki i dzień wolny w Niemczech, Szwajcarii i na Węgrzech.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych