Deutsche Bank przyznał się do manipulacji na rynkach złota i srebra

Od wielu lat doświadczeni inwestorzy sugerowali, że rynkiem metali szlachetnych nie rządzą prawa oparte o wolny handel a spekulanci na czele których stoją największe banki. Opinie te, mimo przedstawianym dowodom manipulacji, przez dłuższy czas uznawano za teorie spiskowe. Za sprawą procesu wytoczonego przed sądem federalnym na Manhattanie przez grupę poszkodowanych inwestorów, Deutsche Bank przyznał się do manipulacji i poszedł na ugodę ujawniając wspólników tego procederu.

W całą sprawę poza Deutsche Bank uwikłane były inne banki operujące na rynkach metali szlachetnych, w tym Bank Nova Scotia, HSBC i UBS. Poszkodowani inwestorzy dodatkowo pozwali Barclays Plc oraz Societe Generale SA. Zaangażowani w manipulacje będą musieli wypłacić inwestorom odszkodowania i ponieść odpowiedzialność za złamanie prawa. Szczegóły porozumienia oraz wysokość odszkodowań nie są jeszcze znane, gdyż aktualnie strony negocjują ostateczne szczegóły dotyczące porozumień.

Na czym polegał sam proceder?

Ceny ustalane ustnie w gronie kilku londyńskich bankierów, różniły się znacznie od stawek podawanych na elektronicznym rynku terminowym. Dzięki temu banki bogaciły się kosztem później poinformowanych inwestorów na zmianach cen w Nowym Jorku.

One Response to “Deutsche Bank przyznał się do manipulacji na rynkach złota i srebra”

  1. Adrian pisze:

    Banki bogacą się na oszustwach a państwo i tak dokłada do ich działalności

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych