Chiński handel dołował w kwietniu

Chiński rynek skurczył się w kwietniu, co oznacza, że rządowi nie udało się pobudzić drugiej co do wielkości gospodarki świata, która znacząco spowalnia. Eksport zmalał o 1.8% w porównaniu z rokiem poprzednim, do 172.7 miliardów dolarów, i spada nadal, po marcowym czasowym wzroście o 11,5%. Import spadł o 10.9 procent do 127,2 mld dolarów w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Słaby popyt ze strony chińskich konsumentów jak i konsumentów na całym świecie, utrudnia rządowe wysiłki w celu odwrócenia spowolnienia gospodarczego.

Pekin złagodził kontrolę wzrostu kredytowego i zakup nieruchomości w nadziei na stymulację rynku ale analitycy twierdzą, że może to mieć tylko czasowy, pozytywny wpływ na gospodarkę. Analitycy stwierdzili także, że niespodziewany wzrost handlu w marcu był jedynie tymczasowym wzrostem, który wiązał się  ze wznowieniem działalności po lutowych świętach Księżycowego Nowego Roku.

Badania wykazały, że produkcja w fabrykach osłabiła się w kwietniu, jak również spadła liczba zatrudnionych. Rządząca Partia Komunistyczna stara się pobudzić rynek konsumpcji krajowej tak by wzrost nie opierał się tylko na handlu i inwestycjach. Problemem może być utrata miejsc pracy w branżach związanych z eksportem, które zatrudniają dziesiątki milionów pracowników.

Wzrost gospodarczy stale spada w ostatnich pięciu latach. Częściowo było to  zamierzonym działaniem ale niespodziewane osłabienie w ciągu ostatnich dwóch lat zmusiło Pekin do mini-stymulacji, poprzez zintensyfikowanie pożyczek bankowych i wydatków na roboty publiczne, co tymczasowo ma spowodować wygenerowanie wzrostu popytu konsumenckiego.

Jak na razie w tym roku eksport skurczył się o 7,6 % w porównaniu z poprzednim rokiem, a import spadł o 12,8% . Jest to ostre dołowanie w porównaniu z poprzednimi latami gdy handel rósł osiągając wynik dwucyfrowy.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych