Agencja Moody’s ogłosiła rating dla Polski

Agencja Moody’s nie obniżyła ratingu wiarygodności kredytowej naszego kraju i pozostawiła go na niezmienionym poziomie A2. Obniżeniu uległa perspektywa. Agencja zmieniła ją ze stabilnej na negatywną.


Podane zostały trzy główne czynniki które wpłynęły na jej obniżenie:
– wydatki na politykę prorodzinną (w tym program 500+)
– przewalutowanie kredytów we frankach szwajcarskich
– konflikt pomiędzy rządem a Trybunałem Konstytucyjnym

Według obserwatorów  ocena nie powinna wpłynąć na rynek papierów wartościowych, gdyż już od jakiegoś czasu rynek reagował na sygnały związane z tą sytuacją. Według nich, w krótkiej perspektywie możemy  spodziewać się umocnienia złotówki w stosunku do euro, w dłuższej perspektywie osłabienia w stosunku do wszystkich walut.

Do oceny agencji odniósł się dzisiaj na konferencji prasowej minister finansów Paweł Szałamacha, który stwierdził, że o ile sama decyzja utrzymania dobrej oceny polskiej gospodarki jest do zaakceptowania to zmiana perspektywy ratingu jest mocno polemiczna.

Po tym jak na początku roku agencja Standard&Poor’s obniżyła rating Polski z A- do BBB+, inwestorzy dziś otrzymali kolejny sygnał o niepokojących zawirowaniach w polskiej sferze finansowej. I choć Moody’s nie obniżył ratingu Polski to wystawił żółtą kartkę rządowi co w dłuższej perspektywie może wpływać negatywnie na rozwój gospodarczy naszego kraju.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych