Płynność finansowa firmy. Co robić, gdy zatory płatnicze są Twoim problemem?

 

 

  Prowadzenie firmy to konieczność utrzymywania kontaktów handlowych z licznymi kontrahentami. Jeżeli podmioty te nie regulują swoich zobowiązań na bieżąco, może pojawić się problem z płynnością finansową firmy. Co w takiej sytuacji?

 

 

Przedsiębiorcy doskonale wiedzą, że jednym z największych niebezpieczeństw na nich czyhających są (patrz artykuł przeterminowane płatności – zatory płatnicze). Powstają one wówczas, gdy współpracuje się z nieodpowiedzialnymi kontrahentami, którzy nie regulują swoich zobowiązań na bieżąco. Utrata płynności powoduje, że firma może bardzo mocno ucierpieć i to nie tylko wizerunkowo. Gdy piętrzą się niezapłacone faktury, pojawia się pytanie, w jaki sposób wyjść na prostą.

Większość przedsiębiorców, których firmy są w złej kondycji finansowej z uwagi na działania (a częściej brak działań) kontrahentów, rozważa zaciągnięcie kredytu obrotowego. Poza tym warto też wskazać na faktoring. Które z rozwiązań jest korzystniejsze?

Dla kogo kredyt obrotowy?

Kredyt obrotowy (czytaj: Kredyt obrotowy – co zrobić, żeby nie stracić?) to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla firm o ugruntowanej pozycji na rynku. Jeżeli przedsiębiorstwo posiada np. nieruchomości lub maszyny, z uzyskaniem takiego kredytu nie powinno być większego problemu, gdyż środki trwałe mogą być jego zabezpieczeniem. Warto przy tym dodać, że najczęściej wartość uzyskanego przez przedsiębiorcę kredytu obrotowego będzie uzależniona zarówno od środków materialnych, jakie mogą stanowić zabezpieczenie zobowiązania, jak i finansowych wyników firmy.

Gdy mowa o kredycie obrotowym, przedsiębiorca powinien próbować go pozyskać – w pierwszej kolejności – w banku, który prowadzi dla niego rachunek bankowy. Może okazać się, że same wpływy na konto będą wystarczające, by ubiegać się o pożyczkę. Wówczas formalności ograniczone są do minimum.

Czym jest faktoring?

Pod pojęciem faktoringu kryje się rodzaj transakcji handlowych. Zgodnie z uregulowaniami faktoringu, specjalna instytucja finansowa nabywa – w drodze cesji – roszczenia od firmy. W praktyce oznacza to, że jest to rodzaj miękkiej windykacji. W rezultacie przedsiębiorcy decydujący się na takie rozwiązanie mogą liczyć na pomoc finansową, a firma odzyskująca należność jest znacznie bardziej zaangażowana w to, by wyegzekwować pieniądze.

Korzystanie z faktoringu jest o tyle korzystne, że decydując się na takie rozwiązanie przedsiębiorca ma możliwość w dalszym ciągu współpracować z kontrahentem. Skorzystanie z pomocy zewnętrznego podmiotu nie wpływa zazwyczaj negatywnie na stosunki z partnerami biznesowymi.

By uniknąć problemów w przyszłości

Czy jako przedsiębiorca zastanawiałeś się może nad podjęciem współpracy z firmą windykacyjną? Polecamy artykuł:  Współpraca? Zanim rozpoczniesz, sprawdź kontrahenta.

Przedsiębiorcy, którzy chcą uniknąć w przyszłości problemów płynących z nierzetelnych kontrahentów biznesowych powinni pamiętać przede wszystkim o konieczności sprawdzania poszczególnych podmiotów. Dobrym rozwiązaniem jest zatem skorzystanie z pomocy firm windykacyjnych. Takie, poza dochodzeniem roszczeń, mogą również gruntownie prześwietlić sytuację finansową danego przedsiębiorcy. Jest to możliwe z uwagi na konstrukcję przepisów. Korzystając z takich usług można nie tylko sprawdzić, czy firma posiada np. nieruchomości, lecz także dowiedzieć się, czy dotychczas nie miała kłopotów finansowych.

Z punktu widzenia osób prowadzących firmę dokładne sprawdzenie kondycji finansowej podmiotu, z którym ma zostać nawiązana współpraca to krok pozwalający na zabezpieczenie się przed trudnościami. Dzięki temu nie powinno być problemu z np. koniecznością sięgania po kredyt obrotowy czy faktoring.

 

 

One Response to “Płynność finansowa firmy. Co robić, gdy zatory płatnicze są Twoim problemem?”

  1. Paweł pisze:

    No niestety w ostatnich latach zatory to istna plaga paraliżująca działalność. Ważne żeby szybko reagować na każde opóźnienie w płatności i nie przyzwyczajać kontrahentów do tolerancji takich zachowań.

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych