Raport Money.pl. Świński kryzys na warszawskiej giełdzie

Firmy z branży mięsnej mocno dotyka pomór świń, przez który nie mają komu sprzedawać wieprzowiny. Cierpią nie tylko producenci. Kryzys odbija się również na portfelach inwestorów z GPW, którzy na akcjach Dudy czy Tarczyńskiego sporo stracili. Tylko po trzech miesiącach tego roku zysk tej pierwszej spółki może spaść – według prognoz analityków – do czterech milionów z sześciu, jakie zarobiła w analogicznym okresie poprzedniego roku.

– Gorzej już być nie może. Dostawy za granicę są praktycznie zablokowane – podkreślał jeszcze dwa tygodnie temu w Money.pl Witold Choiński, prezes związku zrzeszającego producentów i przetwórców branży mięsnej Polskie Mięso. Krajowi producenci nie mogą wysyłać mięsa wieprzowego do całej Unii Celnej, czyli głównie Rosji, Kazachstanu i na Białoruś. Do Azji również. A te rynki odpowiadają za około 60 procent całego eksportu.

W okresie styczeń-listopad 2013 roku do Chin wyeksportowali 47 tys. ton mięsa wieprzowego, a do Rosji 33 tys. ton. Dużym odbiorcą polskiej wieprzowiny była też Białoruś (36 tys. ton). Otwarta pozostaje Europa, natomiast jak podkreśla prezes związku Polskie Mięso, na tamtych rynkach ceny są mało konkurencyjne, a producentom pozostaje sprzedawać po kosztach.

Na rynku akcji w Warszawie branża mięsna ma silną reprezentację. Do najważniejszych graczy należą Duda, Tarczyński oraz Kania. Szczególnie ta pierwsza spółka może odczuć zamieszanie w związku z zamknięciem rynków zbytu. Jest to największa polska firma, zajmująca się ubojem, rozbiorem i dystrybucją mięsa wieprzowego, wołowego oraz dziczyzny.

Ostatni miesiąc przyniósł prawie 18-procentową przecenę jej papierów. Kiepskie nastroje mają również akcjonariusze Tarczyńskiego, którzy stracili jeszcze więcej. Co prawda wczoraj akcje Dudy zyskały na wartości ponad 4 procent, jednak Jakub Szkopek, analityk DM mBanku, studzi optymizm. Inwestorzy z zadowoleniem odebrali lepsze od oczekiwań wyniki za ubiegły rok. Ten ma być jednak dużo trudniejszy.
Zmiany wartości akcji spółek mięsnych na przestrzeni ostatniego miesiąca

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych