Nietypowy happening na Rynku Starego Miasta w Warszawie

Wczoraj z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem na Rynku Starego Miasta odbył się nietypowy happening pod hasłem „Proste kroki w walce z rakiem”. Mieszkańcy Warszawy wzięli udział we wspólnym tańcu na lodzie, by symbolicznie pokazać, że znają kroki w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka. Dodatkowo wykonali badania profilaktyczne.

Celem happeningu, który odbył się pod hasłem „Proste kroki w walce z rakiem” była promocja profilaktyki nowotworowej i pokazanie, że wystarczą proste kroki, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Organizatorami akcji byli twórcy kampanii Rak. To się leczy, Ruch Społeczny Polskie Amazonki oraz ING Życie.

Energetyczny taniec na lodzie
Nietypowa akcja rozpoczęła się o godz. 16 treningiem „Prostych Kroków”, a następnie o godz. 17 wykonany został wspólny, pełen życia taniec, którego choreografię ułożył znany promotor łyżwiarstwa figurowego – Jacek Tascher oraz trenerka Jene Gres. Przed wspólną zabawą uczestnicy happeningu otrzymali energetyczne, pomarańczowe koszulki oraz gorącą herbatę na rozgrzewkę.

Poprzez happening chcieliśmy pokazać, że profilaktyka nowotworowa to nic skomplikowanego i trudnego. To naprawdę wystarczy tylko chcieć wdrożyć jej zasady do codziennego życia i konsekwentnie je stosować. Warto, bo profilaktyka to najprostszy krok do zdrowia – tłumaczy Alicja Zakrzewska, rzecznik prasowy kampanii „Rak. To się leczy!”.

Temat profilaktyki nowotworowej nie jest tematem łatwym – ludzie przeważnie go unikają, bo kojarzy im się z chorobą. Poprzez niestandardowe akcje i pozytywną komunikację oswajamy społeczeństwo z zagadnieniem profilaktyki i zachęcamy do jej stosowania – wyjaśnia Marta Maszewska- Danielewicz, dyrektor ds. komunikacji z klientem w ING Życie. W ubiegłym roku również byliśmy partnerem flash mobu organizowanego na Dworcu Centralnym przez Ruch Społeczny Polskie Amazonki. Zarówno ubiegłoroczna akcja, jak i wczorajszy happening cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Warszawy.

Prosty krok do zdrowia – badania profilaktyczne
Nietypowemu happeningowi towarzyszyły bezpłatne badania profilaktyczne. Na placu Zamkowym można było wykonać badania krwi: morfologię oraz test na obecność wirusa HCV, który jest jedną z głównych przyczyn raka wątroby.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronach: www.rak.tosieleczy.pl oraz www.ruchspoleczny.pl
***

O Organizatorach
Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Polskie Amazonki Ruch Społeczny to organizacja non profit, której celem jest działalność na rzecz chorych na raka oraz szerzenie profilaktyki onkologicznej. PARS jest szeroką platformą dialogu społecznego i współpracy międzyludzkiej. Więcej informacji www.ruchspoleczny.org.pl.

„Rak. To się leczy!” – ogólnopolska kampania społeczna „Rak. To się leczy!” to pierwsza w naszym kraju akcja łącząca najważniejsze organizacje lekarzy onkologów i pacjentów onkologicznych. Jej celem jest walka ze społecznymi stereotypami na temat chorób nowotworowych oraz zachęcenie Polaków do badań profilaktycznych. Poprzez niestandardowe akcje (Plebiscyt „Rak. To się leczy!”, aplikacja na smartfony PiersiBadacze, akcje edukacyjne w galeriach handlowych, koncerty i biegi charytatywne i inne) umożliwia dostęp do badań i specjalistów, edukuje i przekonuje, że wczesna diagnoza pozwala na szybsze wyleczenie. www.rak.tosieleczy.pl,
ING Życie – to jedno z największych towarzystw ubezpieczeniowych na polskim rynku. Firma oferuje innowacyjne produkty finansowe chroniące życie i zdrowie oraz pozwalające gromadzić kapitał na przyszłość. Od 2012 roku ING Życie posiada w swojej ofercie Ubezpieczenie na wypadek nowotworu Ona i On. Wprowadzając na rynek nowy produkt firma przeprowadziła badania z lekarzami, a także z osobami chorymi oraz ich rodzinami. Wnioski z badań posłużyły do skonstruowania polisy odpowiadającej na potrzeby chorych a także do zainicjowania kampanii Rakowi Wspak, promującej profilaktykę rakową. ING Życie angażuje się również w inne akcje mające na celu wzrost świadomości społeczeństwa w zakresie profilaktyki, m.in. jest strategicznym partnerem kampanii „Rak. To się leczy!”. www.ingzycie.pl, www.rakowispak.pl

Walley Towarzystwo Łyżwiarstwa Figurowego – na polskim rynku działa już od 1991 roku. W jego ramach Jacek Tascher jako pierwszy postawił na łyżwiarstwo amatorskie i popularyzację tego pięknego sportu wśród Polaków. Obecnie kontynuuje to, wraz z córką Magdaleną, w ramach Walley-Plus Duo. Klub działa i uczy jeździć na łyżwach w Warszawie, Krakowie, Skawinie oraz Łodzi. Od wielu lat prowadzi też obozy dla dzieci, młodzieży i dorosłych – zarówno letnie, jak i zimowe. Klub działa zgodnie z hasłem „Walley – łyżwy dobra”, a prowadzący go kochają swoją pracę, zatrudniają tylko doświadczonych instruktorów i starają się „zarazić” łyżwiarstwem jak największą liczbę osób. Wszelkie imprezy mające w sobie łyżwiarski pierwiastek to walley’owa domena. Od kilku lat Walley-Plus Duo organizuje również zawody dla amatorów – żeby Walley’owicze i inni chętni mogli spełnić swoje marzenia o występach na lodzie.
Stowarzyszenie Amazonki Warszawa-Centrum, www.amazonki.org.pl

Leave a Reply

QR Code Business Card statystyki odwiedzin stron internetowych